Avustralya’da Dünya Mülteciler Günü etkinliği

Dünya Mülteciler Günü kapsamında Avustralya’nın Melbourne kentinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Avustralya’da Dünya Mülteciler Günü etkinliği
- A +

 

Dünya Mülteciler Günü kapsamında Avustralya’nın Melbourne kentinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Melbourne’ün çeşitli yerlerine pankartlar asan, müzikal etkinlikler, sokak tiyatroları düzenleyen mülteci destekçileri, Avustralya hükümetinin mültecilere yönelik politikalarına yoğun eleştiri yöneltti.

Avustralyalılar, hükümetin uygulamalarına "mülteciler hoş geldiniz", "gerçek Avustralyalılar hoş geldiniz der",  "gözaltı merkezlerinde çocuklar olmasın", "sığınmacılar hoş geldiniz", "zulmü durdurun", "süresi belirsiz gözaltı, insanlığa karşı bir suçtur", "mültecilere adalet" pankartlarıyla tepki gösterdi.

Melbourne kent merkezinde düzenlenen gösteride, gözaltı merkezlerinde kalan çocuklar için besteledikleri parçayı seslendiren "Büyükanneler Mülteci Çocuklarının Gözaltında Kalmasına Karşı" korosu büyük alkış aldı.

Ülke genelinde 3 aylık turneye çıkarak, hazırladığı "Real Australians Say Welcome (Gerçek Avustralyalılar hoş geldiniz der)" afişini Avustralya’nın farklı kentlerindeki duvarlara asan sanatçı Peter Drew, Avustralya’nın çok kültürlü bir ülke olduğunu ve daha çok mülteciyi kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Avustralyalıların konuksever insanlar olduğuna işaret eden Drew, " Avustralya hükümetinin mültecilere davranışları ülkenin değerlerine uymuyor.Avustralya konuksever, kültürlü bir ülke ama bir nedenle dünyanın en zor durumdaki insanlardan, mültecilerden,  korkuyorlar. Yani bence Avustralya farklı olan insanları kabul etmek için gereken cesareti hatırlamalı" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler