Avrupa’nın en büyüğü Bursa’da

Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın, holdin girişimlerinden Korteks hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Avrupa’nın en büyüğü Bursa’da
- A +

 

www.Rekabet.net  internet sitesine konuşan Altın, 2100 çalışanla günlük yüzlerce ton üretim yaptıklarına dikkat çekerek, Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı olduklarını söyledi.

Ürün çeşitleri hakkında bilgi de veren Necat Altın, AR-GE çalışmaları kapsamında antibakteriyel, elektriklenmeyi ve toz tutmayı önleyen özel ürünlerin, çevre dostu üretim teknikleri ile tüketiciye ulaşacağını kaydetti.

TAÇ, LİNENS…

Zorlu Holding Tekstil Grubu üretim yelpazesinde neler var? Ne üretiyorsunuz?

Zorlu Tekstil Grubu olarak bugün faaliyetlerimizi Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı Korteks ve ev tekstili üretiminde küresel liderlerden biri olan Zorluteks dahil olmak üzere 12 şirketimiz aracılığıyla sürdürüyoruz. Ürün portföyümüz iplik ve ev tekstilinden oluşuyor. Korteks olarak Cips, POY, FDY, tekstüre, bükümlü, hava tekstüre ve elastanlı ipliklerimiz standart polyester üretimlerimiz arasında yer alıyor. Zorluteks tarafına ise perakendede dünyanın önemli perakende gruplarına yenilikçi ürünler sunarken TAÇ, Linens, Valeron gibi markalarımızla mağazacılık kategorisinde de güçlü bir şekilde büyümeyi sürdürüyoruz.

GÜNLÜK YÜZLERCE TON ÜRETİM

Yıllık üretim kapasitesi nedir?

Korteks, 335 bin metrekarelik dev bir alanda, 2100 çalışanıyla günlük 580 ton polimer, 400 POY, 120 ton FDY, 350 ton Tekstüre iplik, 25 ton Bükümlü, fantezi ve elastanlı iplik, 10 ton hava tekstüre iplik ve ayda 60 ton mono filaman iplik üretimi gerçekleştirmektedir.

Zorlu Tekstil Grubu olarak ise toplamda 800 bin metrekare kapalı alanda, yıllık 250 milyon metrekare ev tekstili üretim yapıyoruz. Entegre perde ve yatak-çarşaf-nevresim üretiminde Avrupa’nın lideri, entegre nevresim üretim ve pazarlamasında dünyada ilk üç arasında bulunuyoruz.

DOKUMA TEZGAHINDAN HOLDİNGE

Zorlu Holding Tekstil Grubu ne zamandır faaliyette? Bu süreçte ürün yelpazesi nasıl değişti? Hangi markalarla ne üretiliyor?

Bugün Türkiye’nin en büyük beş grubundan biri olan Zorlu Grubu’nun temelleri Denizli’nin Babadağ ilçesinde bir dokuma tezgâhı ile atılmıştır. Küçük bir dokuma tezgâhında başlayan bu hikâye, kurucularının hayallerinin peşinden gitmesi ile modern tekstil üretim tesislerine dönüşmüş, dürüstlük, güven ve itibarla yükselmiştir. Zorlu Tekstil olarak ilk olarak 1976 yılında TAÇ markası ile perde satışına başlandı. Aynı yıl Türkiye’de ilk kez 220 cm çarşaf üretildi. 1989 yılında ise Korteks İplik Fabrikası, Türk tekstil sektörünün kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere Bursa’da kuruldu. 1990 yılında tekstil sektörünün bu yöndeki talebini de göz önünde bulundurarak ilk sıçramasını günlük 80 ton kapasitesiyle Emre Poly 1 işletmesini devreye alarak gerçekleştirdi. Ardından 1998 yılında 2. sıçrama hamlesi, günlük 500 ton kapasitesiyle Berkun Poly 2 işletmesi devreye alınarak yaşandı.

ANTİBAKTERİYEL, TOZ TUTMAYAN ÜRÜNLER

Korteks fabrikamızda Cips, POY, FDY, tekstüre, bükümlü, hava tekstüre ve elastanlı ipliklerimiz standart polyester iplikler üretimimiz arasındadır. Fonksiyonel iplik kategorisine giren; tekstil ürünlerinde oluşabilecek bakteriyi engelleyen ve cilde dost TAÇ Antimicrobial, her türlü statik elektriklenmeyi, kumaşların toz toplamasını ve insan vücuduna yapışmasını önleyen TAÇ Antistatic, tente, branda, bahçe mobilyası gibi maruz kaldığı güneş ışığı sebebiyle mukavemet kaybına uğrayan ya da rengi solan dış ortam kumaşları için geliştirdiğimiz TAÇ UV Resistant ve kullanıldıkları tekstil ürünlerine kalıcı güç tutuşurluk özelliği kazandıran TAÇ Flame Retardent iplikler gibi pek çok yenilikçi ürünü hayata geçirdik. Doğal ve fonksiyonel özellikler ile sentezlenmiş ürünlerimizin yanı sıra spor ve gündelik giyimden hazır giyime, ve tıbbi tekstil alanına kadar pek çok segmentte hizmet veriyoruz.

Bunun yanı sıra Otomotiv projeleriyle ilgili çalışmalarımız mevcut. Otomotiv kumaş projelerinin tasarım aşamasından seri üretime alınmasına kadar müşterilerimizle sürekli işbirliği içinde çalışarak hızlı, esnek ve güvenilir servis sunuyoruz. Bugün bu kapsamında ürettiğimiz iplikler, yurt içi ve yurt dışındaki kumaş üreticileri tarafından dünyanın en büyük otomobil markalarının projelerinde kullanılıyor.

TEKSTİL, TEKNOLOJİ İLE BİR ARAYA GELİYOR

Ayrıca sertifikalı performans kumaş markamız olan DRY TOUCH, fabrikamızda özel teknikler kullanılarak üretilen ileri teknolojili bir üründür. Kanallı lifleri ile nem ve hava transferini kolaylaştıran DRY TOUCH havanın dışarıdan içeriye, nemin ise içeriden dışarıya kolayca atılmasını sağlamaktadır.

Müşteri odaklı, inovatif ve değer katan ürünler ile büyümeyi hedefleyen bir firma olarak Ar-Ge yatırımlarımızı her geçen gün büyütüyoruz. Talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda, üretimde çeşitlilik ve kalitenin artırılmasına paralel olarak yenilikçi, dünya standartlarında ürünler geliştirme ve üretme hedefimizi her zaman koruyoruz.

Son yıllarda polyester iplik üretim teknolojileri ve altyapılarında ciddi gelişmelerin yaşanmasıyla,  polyester ipliğe olan talep artmış ve bu durum yeni kullanım alanlarının doğmasına neden olmuştur. Önümüzdeki dönemde teknik tekstil ve otomotiv tekstilleri, nano teknolojik medikal tekstiller, elektronik entegre edilmiş tekstiller ve masterbatch bazlı katma değerli ürünlerin daha da fazla ilgi göreceğini düşünüyoruz. Polyester atıklarından elde edilmiş geri dönüşümlü ipliklerin yanı sıra çevre dostu üretim teknikleri de sektörün en önemli konuları arasında yerini alacak gibi görünüyor.

Ev tekstilinin global ve lider kuruluşlarından biri olan Zorluteks ise, pamuklu ev tekstilinde Avrupa’nın en büyük entegre üreticilerinden birisi konumunda. Lüleburgaz fabrikamızda ‘Dokuma, Örme ve Çözgü’, “Perde” ve “Pamuk Bazlı Ev Tekstili” olmak üzere üç temel üretim alanımız var. Perde, pike, yastık kılıfı, çarşaf, yorgan, masa örtüsü, yatak örtüsü, pamuklu perdelik kumaş, havlu ve örme kumaştan lastikli çarşaf ve yastık kılıfı gibi farklı ev tekstili ürünleri üretiyoruz.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ

Tekstil Grubu olarak hangi ürünlerinizi yurtdışına ihraç ediyorsunuz? Hangi ülkeler ihracat listenizde?

Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısıyız. Toplam üretimimizin yüzde 85’ini iç piyasaya sunuyoruz. Kalitemiz ve grubumuzun büyük tecrübesi sayesinde rekabet gücümüzü koruyoruz. Avrupa’ya yakınlığımız sayesinde markamızı güçlendiriyoruz. Yeniliklere çabuk uyum sağlayabilmemiz ve kendi teknolojimizi geliştirmemiz ise en büyük avantajımız olarak ön plana çıkıyor.

Dünya polyester pazarının da önemli üreticilerinden biri olan Korteks, ürünlerini Almanya, Belçika, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, Polonya, Portekiz, İran, Mısır, ABD, Kanada, Meksika ve G. Afrika gibi 50’ye yakın farklı ülkeye ihraç ediyor.2017 yılında toplam 120 bin tonun üzerinde polyester iplik satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.İhracatımızla ilgili tüm operasyonlarımız, Bursa Fabrikamızda yerleşik Yurt Dışı Satış Müdürlüğü’ne bağlı olarak yürütülüyor. Belli stratejik noktalarda ise acentelerimiz ya da o bölgede yerleşik takım arkadaşlarımız müşterilerimizle olan iletişimi koruyup hızlı servis vermekte etkin rol oynuyorlar. Uluslararası pazarlarda yeni rekabet; firmaların ürettikleriyle değil, üretimden sonra karşılıklı beşeri ilişkiler, hızlı servis, nakliye gibi tüm tamamlayıcı unsurların bileşkesiylegerçekleşmektedir. Biz de kalitemizle olduğu kadar müşteri memnuniyetini sağlayacak tüm parametrelerle müşterilerimizin yanında oluyoruz.

Zorlu Tekstil Grubu olarak bakarsak eğer entegre nevresim ve perde üretiminde Avrupa’nın lideriyiz. Entegre nevresim üretim ve pazarlamasında dünyada ilk üç arasındayız.

Üretim için hammadde teminini nasıl ve nereden sağlıyorsunuz?

Korteks fabrikamızdaki üretimde kullanmakta olduğumuz bazı hammaddeleri yurt içi ve yurt dışı piyasalardan tedarik ediyoruz. Alımlarımızın yüzde 73’ü yurt dışı, yüzde 27’si yurt içi piyasalardan yapılıyor. Yurt dışı alımlarımız başlıca Belçika, İspanya, Kuveyt ve Güney Kore ülkelerinden yapıyoruz. Bir kısım hammademizi yurt içinde tek bir üreticiden temin ediyoruz.

TEKSTİLDE LOKOMOTİF KENT BURSA

Ülke tekstiline kent olarak Bursa’nın katkısı nedir?

Eski dönemlerin en önemli hammaddelerinden olan ipeğin uzak doğudan sonra ilk Bursa’da üretilmesiyle başlayan şehrimizin Tekstil serüveni 1980’li yıllarda dokuma tezgahlarının artmasıyla haklı şöhretine kavuşmuştur.Tekstil sektöründe tarihi bir geçmişe sahip olan ve sektörün ihracatında lokomotif görevi üstlenen Bursa, ürün kalitesi ile tüm dünyanın takdirini toplamaya devam ederek  ‘Tekstilin Başkenti’ olarak gösterilmektedir. Büyük ve öncü yatırımlara yakın geçmişimizde ev sahipliği yapan kentimiz geçmişinden aldığı tecrübe ile dünya pazarlarında aranan bir marka olmuştur.

Türk tekstil sektörünü nasıl değerlendirirsiniz?

Öncelikle son yıllarda yaşanan küresel olaylar nedeniyle 2016 yılındaki gelişmeler pek iç açıcı değildi. Ancak yurtiçinde alınan ilave yasal ve ekonomik tedbirler bir süredir ekonomide ortaya çıkan daralmayı giderme noktasında olumlu sonuçlar doğurmaya başladı. Dışsal sorunlarda ise dünyanın en hassas coğrafyasında bulunan ülkemiz maalesef bölgesindeki her türlü istikrarsızlıktan doğrudan etkilenmektedir. Korteks olarak bu kaotik ortamın getirdiği baskıları en az hissedecek şekilde 2017 yılını yenilikçi aynı zamanda katma değerli ürünlere ve kapasite artırımına odaklanarak tamamlamayı planlıyoruz.

NECAT ALTIN KİMDİR: 1966 yılında Bursa’nın Yenişehir ilçesinde dünyaya geldi. Uludağ Ünivertesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra dil eğitimi için İngiltere’ye gitti. Üç yıl İngiltere ile dünyanın çeşitli şehirlerinde kalan Altın, çocukluk hayalini gerçekleştirerek 11 ay boyunca Asya ülkelerini sırt çantası ile gezdi. 1992 yılında Korteks’te proje mühendisi olarak çalışmaya başlayan Necat Altın, Zorlu Holding Tekstil Grubu başkanlığı görevini yürütüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler