Astım ilaçları kısırlık yapar mı?

Halk arasında bazı hastalıklar ve tedavileri hakkında birçok yanlış bilgi kulaktan kulağa yayılıyor.

Astım ilaçları kısırlık yapar mı?
- A +

 

Bu yanlışlar ise bazı durumlarda hastaların zarar görmesine neden olabiliyor. İşte size en çok tartışılan doğru bilinen yanlışların gerçekleri…

Bazı hastalıklar ve tedavileri hakkında toplumda her zaman bazı yanlış yargılar dolaşır. Kimi zaman bu yanlışlar hastalara zarar vermese de kimi zaman ciddi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Bu konuda vatandaşları uyaran Türk Toraks Derneği, internet sitesinde en çok tartışılan yanlışların doğrularına yer verdi. İşte size insanların en çok kafasını karıştıran doğru bilinen yanlışlar…

Hastalığım için ne kadar çok ilaç kullanırsam o kadar çabuk iyileşirim.

“Hayır, tıpta ideal tedavi en az ilaçla hastalığı iyileştirmektir. Doktorunuz size hastalığınızın gerektirdiği kadar ilaç verecektir. ‘Akciğerimi temizleyen ilaçlar varmış bunları kullanırsam akciğerime zarar veren maddeler akciğerimden uzaklaşır” düşüncesi de kesinlikle doğru değildir. Tıpta akciğeri temizlediği ve zararlı maddeleri akciğerden uzaklaştırdığı bilinen bir ilaç ya da yöntem yoktur. Bunu iddia edenlere inanmayınız”

Her solunum yolu enfeksiyonunda mutlaka antibiyotik kullanmalıyım.

“Hayır, birçok akciğer enfeksiyonu virüs denen mikroplarla oluşur kendiliğinizden antibiyotik kullanmayınız. Doktorunuz hastalığınız gerektiriyorsa antibiyotik reçete edecektir.”

Sigarayı bir türlü bırakamıyorum iradem zayıf.

“Sigarayı bırakırken oluşan gerginlik, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, aşırım içme isteği sigara bağımlılığının beyinde bozduğu bir mekanizma ile ilişkilidir. İrade ile bağlantılı değildir.”

Astım ilaçlarını sürekli kullanırsam bağımlılık yaparlar, vücudum hep ister bırakamam, o nedenle nefesim daralınca kullanmalıyım.

“Hayır, ilaçlar bağımlılık yapmaz, astımda düzenli ilaç kullanmak gereklidir. Yakınmanız olmasa da ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız. Aksi takdirde her astım atağı akciğer fonksiyonlarınızın kalıcı olarak kaybına yol açabilir.”

Astım ilaçları kısırlık yapar mı?
“Astım ilaçlarının kısırlık yapıcı etkisi bulunmamaktadır. En önemli etkisi, rahat nefes alıp vermeyi sağladığı için yaşam kalitesini olumlu bir şekilde etkilemesidir.”

Zencefil, bal astıma iyi gelir mi?
“Kronik hastalıklarda uzun süre ilaç kullanımı gerektiği için hastalar genellikle doğal tedavi yöntemi arayışı içindedir. Bu tarzda yöntemlerin olumlu bir etkileri genellikle yoktur. Balın öksürükte faydalı olabileceği konusunda bir takım yayınlar bulunmaktadır. Ancak daha geniş araştırmalara ihtiyaç vardır.”

Doğal yöntemler zararsız mıdır?
“Genellikle doğal yöntemlerin zararsız olduğu düşünülür. Halbuki doğadaki her madde zararsız değildir. Astımlı hastaların başvurduğu deniz kadayıfı düşüğe neden olabilmektedir. Ayrıca zararsız gibi görünen bir takım maddeler fazla miktarda alındığında vücutta zararlı olabilmektedir.”

KOAH bulaşıcı bir hastalıktır.
“Hayır, KOAH bulaşıcı değildir. Hastaların yüzde 90 kadarında sebep sigaradır. Geri kalan KOAH'lılarda ise neden; odun-kömür sobası yakmak, endüstri de yoğun dumana maruz kalınacak işlerde çalışmak ve pasif sigara maruziyetidir.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler