'Askeri lise sınavı' operasyonu

Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nce, Kayseri ve Ankara'da askeri liselere giriş sınavlarında soruların verildiği, cemaate mensup adaylara soruların ezberletildiği iddiasıyla ilgili düzenlenen operasyonda 4 eğitimci gözaltına alındı.

'Askeri lise sınavı' operasyonu
- A +

 

Soruşturma kapsamında 4 kişinin de arandığı bildirildi. Firari şüphelilerden 3’ünün Kırgızistan’da olduğu belirlenirken; Kayseri ve Ankara’da yapılan operasyonun genişleyeceği ve diğer illere de kaydırılacağı belirtildi. Operasyonu 'Fuat Avni' dün Twitter'dan duyurmuştu.
Gece yarısı tweet atan Fuat Avni, bu sabah 2013'teki askeri lise sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddiası ile Kayseri'de operasyon başlatılacağını ve gözaltılar olacağını yazmıştı.

8 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Kayseri polisi, 2011-2012 yılları arasında askeri lise sınavları sırasında soruların 'Ev abisi' olarak nitelendirilen kişiler tarafından cemaate yakın gençlere sızdırıldığı ve bu gençlerin Harp Okulu'nda halen öğrenci oldukları iddiasıyla araştırma başlattı.

 Kayseri Cumhuriyet Savcılığına gönderilen deliller ışığında bu sabah Kayseri merkezli operasyonda, Kayseri’de 44 yaşındaki H. E., 25 yaşındaki H.A., 46 yaşındaki H.E. ve Ankara’da ise 1 kişi olmak üzere toplam 4 kişi gözaltına alındı. 4 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

Ancak, bu 4 şüpheliden 3’nün operasyon öncesi Kırgızistan’a kaçtığı belirlendi. Soruşturma kapsamında ÖSYM’den de söz konusu sınavlara ilişkin sorular ve yanıtları istendi.

Gözaltına alınan 4 zanlı bu sabah Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Adli Tabipliğe getirilerek, sağlık kontrolünden geçirildi. Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da ’Askeri lise sınavlarında usulsüzlük’ soruşturmasının çok yönlü olarak sürdürüldüğü belirtti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler