Arı ölümlerinin sebebi ne?

Bilim dünyası, yıllardır ani arı ölümlerinin arkasındaki gizemi çözmeye çalışıyor.

Arı ölümlerinin sebebi ne?
- A +

 

Amerikalı araştırmacılara göre, Türkiye ve Avrupa ülkelerinde de görülen arı ölümlerinin nedeni yıllardır bilinen bir parazit olabilir.

Uzmanlar, dünya çapında görülen arı ölümlerinin arkasında tek hücreli bir parazitin olabileceğini açıkladı. "Nosema ceranae" adlı bu parazitin yetişkin arılarda bulunduğu, aslında yıllardır biliniyor.

Ancak Kalifoniya Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırma, parazitin sadece yetişkin bal arılarını etkilemediğini ortaya koydu.  Arılar bu parazite larva döneminde de yakalanıyor.

Bu parazitle dünyaya gelen arıların yaşam süresi çok daha kısa oluyor. Uzmanlar, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde de görülen parazitin etkisinin tam olarak anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de söylüyor.

Biyologlar, yıllardır "Koloni Çöküş Hastalığı" olarak bilinen ani arı ölümlerinin nedenini araştırıyor.Çevre kirliliği, tarım ilaçları, bazı böcekler ve arıcılık yöntemlerinin de ölümleri tetiklediği düşünülüyor.

2006 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde ve Kuzey Amerika'da bal üreticileri, yılda yaklaşık olarak arı kolonisinin 3'te 1'ini kaybediyor.

Yorum Ekle