Anne adayları bunu sakın yapmayın!

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya görehamilelerde uzun süreli parasetamol kullanımı, erkek çocukların üreme sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Anne adayları bunu sakın yapmayın!
- A +

 


Edinburgh Üniversitesi'nde yapılan araştırmada parasetamolün yedi gün üst üste verilmesinin erkeklik hormonu testosteronun üretimini aksattığı tespit edildi. Testosteron, erkek üreme organlarının gelişmesinde anahtar önemde.

Parasetamol, hamile kadınlarda genel olarak güvenli kabul edilen birkaç ağrı kesiciden biri. Ancak daha önce yapılan çalışmalar da parasetamolün üreme sorunlarını tetikleyebileceği sonucuna varmıştı.

Danimarkalı uzmanların yaptığı bu araştırmada, ağrı kesici alan kadınların erkek çocuklarının üreme sorunlarına yol açabilen "inmemiş testis" sorunu yaşama olasılıklarının arttığı saptanmıştı.

Edinburgh Üniversitesi'nin çalışmasında ise farelerde insan hamileliği koşullarını taklit eden bir yöntem geliştirildi.

Farelere insan fetüsü dokusu nakledildi ve yedi gün boyunca parasetamol verildi. Parasetamol verilen farelerin testosteron oranı, verilmeyenlere kıyasla çok daha düşük çıktı.

"Az miktarda kısa kullanımın etkisi yok"

Ancak yalnızca bir gün parasetamol verildiğinde bir etkisi olmadığı görüldü.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Rod Mitchell, "Hamile kadınlara ağrı kesicileri en az dozda ve en kısa süreyle almalarını tavsiye ediyoruz" dedi.

Uzmanlar araştırma sonuçlarının insanlar açısından ne ölçüde geçerli olduğunu söylemek için erken olduğunu belirtiyor.

Ancak araştırmacılar, hamile kadınlar üzerinde böyle bir araştırma yapmanın etik nedenlerle mümkün olmayacağına da dikkat çekiyorlar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler