Amerika'dan Bursa'ya geldi! Ne yapmıyor ki...

Amerika’dan dil öğrenmek için gelen Ryan Jerry, Bursalı Delen ailesinin adeta bir ferdi oldu. 23 yaşındaki genç, mantı açarak Türk kızlarına taş çıkartırken bağlama çalmayı da eksik etmedi.

Amerika'dan Bursa'ya geldi! Ne yapmıyor ki...
- A +

 

Amerika Birleşik Devletleri’nden Bursa’ya Türkçe öğrenmek için gelen Vig Ryan Jerry, bir Türk ailesinin yanında kalarak hem dil eğitimini alıyor hem de Türk gelenek ve göreneklerini öğreniyor. TÖMER’in ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Kritik Diller Bursu Programı kapsamında Türkçe öğrenmek ve Türk kültürünü tanımak için Bursa’ya gelen Ryan, tüm gününü Delen ailesinin yanında geçiriyor. Adeta bir Türk gibi yaşayan Ryan, hem evin 4 yaşındaki ikizleri Ece ve Tuğçe’ye ağabeylik yapıyor, hem de evin büyük annesi 67 yaşındaki Pembe Delen’e yemek yaparken yardımcı oluyor.

4 haftadır Türkiye’de bulunduğunu belirten Vig Ryan Jerry, “ Türkiye’yi gerçekten çok seviyorum. Bugün mantı yaptık, mantı yapmak çok zor ama lezzetli. Burada çok yemek yedim en çok köfte, zeytinyağlı fasulye, imam bayıldı yemeklerini beğendim. TÖMER çok güzel bir program yapmış. Bu sayede Türkçe öğreniyorum. Amerika’da Türkçe dersleri çok farklı. Burada hem yaşayarak hem de konuşarak öğreniyorum " dedi.

ÖNLÜĞÜNÜ GİYİP MANTI AÇTI

Evdeki bireylerle kısa sürede sıcak ilişki kuran Ryan'ın Türk örf ve adetlerine göre yemek hazırlaması da dikkatlerden kaçmadı. Evin büyükannesi 67 yaşındaki Pembe Delen’le beraber önlükleri giyen Ryan, oklavayı eline alarak mantı hamuru açtı. Hamurları hazır hale getiren Ryan, iç malzemelerini yerleştirip sonra mantıları haşlamaya başladı. Ryan, pişen yemekleri masaya getirmeyi de ihmal etmedi. Ryan’ın çok meraklı bir çocuk olduğunu belirten Pembe Delen, “Her yemek yaptığımda yanıma gelerek içinde ne olduğunu ve nasıl yapıldığını soruyor. Bu gece de Ryan ile mantı yaptık. Bize her konuda yardımcı olmak istiyor ama biz onu yormak istemiyoruz “ dedi.

11 BİN KİLOMETRE UZAKTA BAĞLAMA ÇALMAYI ÖĞRENDİ

Amerika’dan Bursa’ya dil öğrenmek için gelen Ryan, çaldığı bağlama ve söylediği Türkülerle de görenleri şaşkına çeviriyor. 2 yıl önce türküye merak salan Ryan, internetten bağlama çalmayı öğrenerek arkadaşlarına konser veriyor. Ryan, söylediği

türkülerle de dinleyenlerin büyük beğenisini topluyor. Ryan’ın çok yetenekli bir çocuk olduğunu belirten evin annesi Neslihan Delen, “ 5 yılda 5 ayrı maceraya tanık oldum. Öğrenciler bizde 2 ay kalıyor ve her gelen öğrenciyle güzel dostluklar kuruyoruz. Evimizi, mutfağımızı, yemek kültürümüzü ve her şeyden önce aile kültürümüzü paylaşıyoruz. Dostluklarımız bitmiyor, kendi ülkelerine gittikten sonra mail yolu ile haberleşiyoruz, hatta ziyarete geliyorlar. Bu günde kültürel yemeğimiz olan mantıyı Ryan ile beraber yaptık. En sonunda da Ryan bize bağlamasıyla mini bir konser verdi. Bu program sayesinde ayrı dünyaları tek bir ortamda gerçekleştirmiş oluyoruz. “ diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler