'Altın klozet' tartışmasında bilirkişi raporu

Hatay Valisi Ercan Topaca'nın Kocaeli Valiliği döneminde tadilattan geçirilen hizmet binasının tuvaletinde "altın kaplama askılık ve çöp sepeti malzemeler kullandığı" yönündeki iddialara ilişkin mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin raporu açıklandı

'Altın klozet' tartışmasında bilirkişi raporu
- A +

 

Hatay Valisi Ercan Topaca'nın Kocaeli Valiliği döneminde tadilattan geçirilen hizmet binasının tuvaletinde "altın kaplama askılık ve çöp sepeti malzemeler kullandığı" yönündeki iddialara ilişkin mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyetinin raporunda, söz konusu malzemelerin "altın veya altın kaplama olmadığı" belirtildi.

Vali Topaca, Kocaeli'deki hizmet binasının tefrişatıyla ilgili haberler üzerine, inceleme yapılması talebinde bulunmuş, Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesi de bilirkişi heyeti görevlendirmişti.

Bilirkişi heyetinin keşif raporunda, "Ercan Topaca'nın bir önceki görev yaptığı Kocaeli Valiliği makam odasında bulunan ve tarafımızca tespiti istenen klozet gövdesinde, kapağında ve incelediğimiz başkaca herhangi bir yerinde altın veya altın kaplama malzemeye rastlanmadı" ifadelerine yer verildi.

Topaca'nın avukatı Mahmut Özmen de iddialar üzerine Vali'nin tazminat davası açacağını belirterek, "Bu hukuki sürecin başlangıcıdır. Valilik binası taşınmak üzere. Taşındığı için delillerin karartılmaması yönünde tespit talebinde bulunuldu. Vali bey, bu haberleri yapanlarla ilgili hem hukuki hem de cezai olarak sorumlularla ilgili hukuki süreci başlatılacaktır" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Topaca da, Kocaeli'deki valilik görevi sırasında, tadilattan geçirilen hizmet binasının tuvalet kısmında "altın kaplama askılık ve çöp sepeti" gibi malzemelerin kullanıldığı yönündeki haberleri yalanlamış, bunların "altın sarısı renginde krom malzeme" olduğunu belirtmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler