Almanya’da Türk aileye çirkin saldırı!

Almanya’da yaşayan İlhan Apaydın adlı Türk vatandaşının ve Alman kiracılarının yaşadığı eve atılan molotof kokteyli son anda fark edilerek söndürüldü.

Almanya’da Türk aileye çirkin saldırı!
- A +

 

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Lauenburg kentinde yaşayan Türk vatandaşı İlhan Apaydın’ın evine Cumartesi sabahı molotof kokteyli saldırı düzenlendi. Apaydın’ın kiracısı Alman ailenin yaşadığı evin açık penceresinden içeri atılmak istenen molotof kokteyli, çatıya çarparak bahçede bulunan sandalyenin üzerine düşerek alev aldı. Kısa sürede büyüyen yangını fark eden İlhan Apaydın’ın İtalyan komşusunun bölgeden koşarak uzaklaşan iki kişiyi gördüğünü ifade etti. 

Kuzey Almanya Giresunlular Derneği Başkanı olan İlhan Apaydın, gece geç saatlerde eve geldiğini ifade ederek, “Geç saatlerde eve geldim, saat 04:30 gibi yattım ve o zaman kadar ışık yanıyordu. Ben bunları sonradan idrak edebiliyorum, benim yatmam beklenmiş. Yarım saat sonra, yani 05:10’da polis tarafından uyandırıldım. Kalktığımda burası alev içindeydi. Geldik, baktık” dedi.

Çatının üzerindeki pencerenin hedef alındığını ifade eden Apaydın, “O isabet etmeyince kiremitti parçalıyor. Cam açıkmış, sonra buraya denk geliyor ama patlamıyor. Yere düşüyor ve yere düşünce patlıyor. Ben kalktığımda alev binanın üst taraflarına çıkmıştı” ifadelerini kullandı.

Molotof kokteylinin sandalyenin üzerine düştüğünü kaydeden Apaydın, “bu kalıntılar sandalyenin kalıntıları. Bu da gördüğünüz gibi o molotof kokteylinden kalan parça, burada herhalde şişenin bir parçası. İşin ilginç tarafı burada bir Molotof kokteyli patlıyor. Sabah birsi görüyor bunları, görünce kaçıyorlar iki kişi, buradan atlayarak kaçıyorlar. İtalyan komşu işe giderken görüyor, onlar kaçıyorlar. Daha sonra birisi geldi buraya ve bir tane daha Molotof kokteyli olduğunu söyledi. olay anlaşılıyor ki hedef ya iki taraftan da sarmaktı ya da ikinci Molotof kokteylini ikinci Türk’ün evine atmaktı. Bunu bilmiyoruz tabi. Benim istediğim. Polislerin bunu aydınlatması. Benim şahsi meselem mi, kiracıların meselesi mi yoksa bu yabancı düşmanlığı mı bunu bilmek istiyorum. Çünkü çocuklarımızı burada bırakıp çalışmaya gidiyoruz, bu ülkeye yatırım yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kimseyi suçlamak istemediğini sözlerine ekleyen Apaydın, “ Bana karşı ya da Türklere karşı yapıldı demiyorum. Şu olayı Solingen’den farklı görmüyorum. Biz şanslıydık burada çünkü hedef ölümdü. Sabah o şokla buraları temizlemeye çalıştım. Polis buraların resmini çekti, sıcaklığın etkisi ile cam patlamış, camın resmini çekti. Yukarıda kiremit kırılmış onun resmini çekti. Dedi ki Salı günü sigorta numaranızı getirin onun parasını alırsınız. Gittim yatmaya, ama yatmaya gittikten sonra, olayım önemini anladıktan sonra kalktım. Zoruma gitti bu mesele cam meselesi değil. Cam değil can meselesi. Biz burada yanabilirdik. Solingen faciası olabilirdi. Polisten şunu beklerdim. ‘bunun faillerini bulacağız ve aydınlatacağız. Bu benim için yerliydi ve bekliyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım. Çünkü rahat edemeyeceğim, işe gidemeyeceğim çocuklarımı burada bırakıp. Yarın akşam bunları yine yapmayacağını neren bileceğim” dedi.
Olayı anlatan Lina Heinicke, “Bu sabah buraya bir molotof kokteyli atıldı. Gürültü ve bir komşunun uyandırmasıyla kalktık. Bahçede alevler vardı. Çok korktum. Sinirlerim bozuldu, hâlâ çok korkuyorum. Polisi çağırdık, ikinci bir molotof kokteyli bulundu, Polis şişeyi parmak izi için alarak götürdü” dedi.

Wolfgang Heinicke ise, “Gürültüyle uyandık ve pencereden baktığımızda bahçede alevler gördük. O anda sadece bahçede bir şeylerin yandığını düşündük. Daha sonra, bir kişi iki kişinin buraya bir şey attıklarını ve sonra kaçtıklarını söyledi. Daha sonra köpeğini gezdiren bir adam diğer tarafta bir başka molotof kokteyli olduğunu söyledi. İçinde benzin gibi bir maddenin bulunduğu bir şişeydi. Bunu kimlerin neden yaptığını bilmiyorum. Bizim burada kimseyle bir husumetimiz veya tartışmamız olmadı. Olay bize karşı mı yoksa Apaydın ailesine karşı mı yapıldığı konusunda bir fikrim yok. Bu evin iki girişi olduğu için belki de ikinci şişe Apaydın ailesinin oturduğu bölüm için düşünülmüştü” ifadelerini kullandı.  

Yorum Ekle

İlgili Haberler