Aliya İzzetbegoviç’in de kabrini ziyaret etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, temasları kapsamında geldiği Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in de kabrinin bulunduğu Kovaçi Şehitliği’ni ziyaret etti.

Aliya İzzetbegoviç’in de kabrini ziyaret etti
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu her yıl 11 Temmuz günü düzenlenen ve bu sene 20. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla ayrı bir anlam taşıyan Srebrenitsa Soykırımı Anma Töreni’ne katılmak üzere Bosna Hersek’e geldi. Başbakan Davutoğlu, gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında bağımsız Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in de kabrinin bulunduğu Kovaçi Şehitliği’ni ziyaret etti. Başbakan Davutoğlu, İzzetbegoviç’in kabrine çiçek bıraktıktan sonra dua etti. Daha sonra Şehitlik’te bulunan bir vatandaşla kısa bir sohbet eden Başbakan Davutoğlu, mezar ziyaretine ailesi ile getirilen bir kız çocuğunu da sevmeyi ihmal etmedi. Başbakan Davutoğlu’na eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Serdar Çam, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Deniz Zvizdiç eşlik etti.

Başbakanı Davutoğlu, temasları kapsamında Devlet Başkanlığı Konseyi ile görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Başbakan Davutoğlu, daha sonra Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Deniz Zvizdiç ile görüşme ve ortak basın toplantısı düzenleyecek. Srebrenitsa Ekonomisinin Güçlendirilmesi Projesi’nin başlatılış törenine katılacak olan Davutoğlu’nun Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç ile görüşmesi bekleniyor. Ardından Milli Tiyatro Srebrenitsa Cehennemi Orotoryosu’nu izleyecek olan Başbakan, kaldığı hotelde Federasyon Başbakanı Fadil Novaliç’i kabul edecek. Başbakan Davutoğlu ve Türkiye heyeti, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvaniç tarafından Srebrenitsa Soykırımı Anma törenine iştirak eden yabancı heyet başkanları onuruna verilecek iftara katılacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler