'AK Parti güçlü bir aday gösterdi'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "AK Parti TBMM Başkanlığı için güçlü bir aday göstermiştir. Ümit ediyorum ki TBMM üyelerimizin teveccühü ile de Meclis Başkanı seçilecektir" dedi.

'AK Parti güçlü bir aday gösterdi'
- A +

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekil İsmet Yılmaz'ın, TBMM Başkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin, " AK Parti güçlü bir aday göstermiştir, ümit ediyorum ki TBMM üyelerimizin teveccühü ile deMeclis Başkanı seçilecektir" dedi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'nin Meclis Başkanlığı için koalisyona yönelik bir aday çıkarmadığını söyledi.

AK Parti'nin kendi içinde Meclis Başkanlığını layıkıyla yapacak bir ismi aday gösterdiğini belirten Işık, şunları kaydetti:

"Ehil olan, hukukçu, devlet tecrübesi son derece yüksek, uzlaşmacı kimliğiyle partimizde ön plana çıkmış, işini bugüne kadar her kademede çok iyi yapmış, son dönemde Milli Savunma Bakanı olarak da ülkemize güzel hizmet etmiş bir arkadaşımızı gösterdi. Bu bizim açımızdan son derece önemlidir. Bu koalisyona yönelik bir adım falan değildir. Başbakanımızın açıklaması da Meclis Başkanlığının koalisyon görüşmelerinin bir parçası olmayacağı yönünde. AK Parti güçlü bir aday göstermiştir, ümit ediyorum ki TBMM üyelerimizin teveccühü ile de Meclis Başkanı seçilecektir."

TBMM Başkanlığı için salı günü ilk iki tur, çarşamba günü de üçüncü ve dördüncü tur seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Işık, "Ondan sonra koalisyonla ilgili resmi görevlendirme olacak. Sayın Başbakanımız inşallah AK Parti Genel Başkanı olarak ilk görevi alacak, ondan sonra CHP, MHP ve HDP ile görüşmelerini yaptıktan sonra konunun resmiyet kazanması mümkün olacak" şeklinde konuştu.

"Koalisyon kurulabilmesine yönelik ümitler artıyor"

Işık, 7 Haziran seçimlerinin ardından liderlerin "sıcağı sıcağına" yaptığı değerlendirmeleri bağlayıcı görmemek gerektiğini önceden de ifade ettiğini vurguladı. Işık, "Bugün gelinen nokta daha sağduyulu bir nokta. O ilk günkü çok keskin tavırlar yerini daha yumuşak 'evet koalisyon olabilir' noktasına bıraktı. Siyasi partilerden gelen açıklamalar her geçen gün daha  yumuşuyor, daha makul hale geliyor. Her geçen gün koalisyonun kurulabilmesine yönelik ümitler artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler