ABD'den Rusya açıklaması

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya ile yeni bir soğuk savaş istemediklerini söyledi.

ABD'den  Rusya açıklaması
- A +

 

Geçtiğimiz günlerde Avusturya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (WIFO) tarafından hazırlanan raporda, Kırım ve Ukrayna'daki gerilimin ardından Rusya'ya uygulanan ağır yaptırımların Avrupa ülkelerinde tam 100 milyar euroluk zarara yol açtığı ve 2 milyondan fazla insanın işini yitirmesine neden olacağı, en çok etkilenen ülkenin ise Almanya olduğu belirtilmiş, bu zararın Rusya'ya bakan yönünde ise enflasyonun yüzde 17'lik bir etki ile son 13 yılın en yüksek seviyesine geldiği ve enerji ihracatı gelirinin 2015'in ilk iki ayında yüzde 40 gerilediği bildirilmişti.

RUSYA'YA YENİ TEHDİT ABD'DEN

Rusya ve Avrupa'nın karşııklı ambargolarının yanı sıra her geçen gün verdikleri tehditkar demeçlere bir yenisi de ABD tarafından eklendi.

Berlin'de katıldığı bir forumda, beş günlük Avrupa ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, NATO üyelerine çağrıda bulunarak oluşan yeni tehditlere karşı korunmaları, Almanya'nın da bu konuda liderlik rolünü üstlenmesi gerektiğini belirtti.

"NE SOĞUK NE DE SICAK SAVAŞ İSTEMİYORUZ"

Carter, "Rusya ile ne soğuk savaş ne de sıcak savaş istiyoruz" dedi.

ABD NATO ÜLKELERİNE AĞIR SİLAH VERME TARAFTARI

ABD'nin, Avrupa'nın doğusundaki NATO ülkelerinde ağır silahlar konuşlandırılmasını düşündüğünü ifade eden Carter, silahların öncelikle eğitim amaçlı kullanılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

ABD RUSYA'YA KARŞI UKRAYNA'YI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK

Carter, Ukrayna'yı, silah ve araç göndererek desteklemeyi sürdüreceklerini kayderek Avrupa-Rusya gerilimind ene tarafta durduğunu bir kez daha belirtmiş oldu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler