75. yılını kutluyor

Hazır ve hızlı yemek kültürün vazgeçilmeyen adreslerinden biri olan fast food restoranlar zinciri Mc. Donald’s 15 Mayıs Cuma günü 75. yıl dönümünü kutluyor.

75. yılını kutluyor
- A +

 

İlki 15 Mayıs 1940 tarihinde Californiya Eyaleti'nin San Bernardino kentinde kurulan Mc. Donald’sın ‘Hamburger’ yemeğiyle ünü dünyaya yayıldı. Amerikalı kardeşler Richard, Maurice Mc. Donald’ın başlattığı Fast Food akımı yıllar içerisinde dünyaya yayıldı.

MC. DONALD’S YEMEK MENÜSÜNÜ ZENGİNLEŞTİRİYOR

Hamburger gibi etli yemek çeşitlerin dışında daha çok salata çeşitleri, balık, gibi değişik ürünlerin menüye eklenmesiyle Mc. Donald’s kilosuna dikkat eden müşterilerini yeniden kazanmak istiyor. İki ay önce Mc. Donald’sın başına geçe yeni patron Steve- Easterbrook müşterilerinin son zamanda azaldığını ve 2014 yılında cironun yüzde 2,4 düştüğünü söyledi. Avrupa ülkelerinde satışların düşmesi Mc. Donald’sı köklü değişiklikler yapmaya zorluyor.

TÜRK DÖNERCİLER MC. DONALD’SI ZORLUYOR

Dünya’nın en büyük Fast Food restoranı olan Mc. Donalds yüzden fazla ülkede 40 bine yakın şubesiyle tekrar zirveye tırmanmayı hedefliyor. Mc. Donald’s Avrupa’da ilk şubesini 1971 yılında Amsterdam ve Münih kentinde açtı. Fransa’da ilk Mc. Donald’s şubesi Strasbourg kentinde 1979 yılında açıldı. Çoğu Avrupa ülkelerinde Mc. Donalds’ın en büyük rakibi Türk dönerciler oldu. Avrupalıların daha çok döner, hamur işi ve Türk mutfağına ilgi göstermesi Mc. Donald’sı satışlarını da olumsuz etkileyen unsurlar arasında.

Yorum Ekle

İlgili Haberler