400 milyon insan sağlık hizmeti alamıyor

Zaten biliniyordu ama Dünya Sağlık Örgütü ile Dünya Bankası Grubu'nun ortaklaşa hazırladığı rapor, dünya genelinde çok sayıda yoksulun temel sağlık hizmetlerine erişim imkanı bulamadığını bir kez daha belgeledi.

400 milyon insan sağlık hizmeti alamıyor
- A +

 


DSÖ ve Dünya Bankası Grubu'nun raporunda, 2013 yılı itibariyle anne ve çocuk sağlığı, doğum öncesi ve sonrası sağlık yardımı, bulaşıcı hastalıkların tedavisi, çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi temel sağlık hizmetlerine erişim imkanları incelendi.

Dünya genelinde temel sağlık hizmetine ulaşamayanların sayısının 400 milyon olduğu, orta ve düşük gelirli ülkelerdeki nüfusun yüzde 6'sının da sağlık harcamalarını kendi cebinden karşılamak zorunda olması nedeniyle aşırı yoksulluğa maruz kaldığı kaydedildi.

"FAKİRLERİN AŞIRI YOKSULLUĞA DÜŞMESİNİ ENGELLEMELİYİZ"

Raporda, Dünya Bankası Grubu'ndan Dr. Tim Evans'ın, "Söz konusu bulgular bir uyarı. Tüm dünya nüfusunun sağlık kapsamı içinde olması hedefinden çok uzağız. Yoksulların sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağlamalı ve sağlık harcamaları nedeniyle fakirlerin aşırı yoksulluğa düşmesini engellemeliyiz" ifadelerine yer verildi.

Raporda, ülkelere, nüfuslarının en az yüzde 80'ini temel sağlık hizmetleri kapsamına almaları tavsiyesi de yer aldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler