359 yıllık cesetten çıkan şey bilim adamlarını hayrete düşürdü!

Fransız bilim adamları, Kuzey-Batı şehri Rennes'de bulunan 17. yüzyıldan kalma bir kadın cesedinde testler yaptı.

359 yıllık cesetten çıkan şey bilim adamlarını hayrete düşürdü!
- A +

 

Fransız bilim insanları, Rennes'de bulunan 17. yüzyıldan kalma bir kadın cesedinde testler yaptı. Ceset son derece iyi muhafaza olmuş. 1.45m boyundaki bu cesedin 1656'da ölen soylu bir kadın olan Louise de Quengo olduğuna inanıyorlar.

Adli tıp doktoru Fabrice Dedouit "Üzerinde çalışmak için elimizde organlar yani yumuşak doku var. Bu arkeolojide benzeri görülmemiş bir şey" dedi.

Şapka ve ayakkabıları hala üzerinde olan kadın cesedi 2014 yılında bulundu. Cesede bir Kongre Merkezi için açılan inşaat sahasında rastlandı.


AFP haber ajansına göre, adli tıp ekibi cesette "önemli düzeyde böbrek taşı" ve "akciğer yapışıklıkları" belirlemiş. Kadının kalbi de "tam bir cerrahi ustalık ile" çıkarılmış. Kadının öldüğü zaman 60'lı yaşlarında olduğuna inanılıyor.

Kalıntılar geçen yıl Mart ayında bir kurşun lahit içinde keşfedildi. Kadının kocası olduğuna inanılan Toussaint de Perrein de yakınındaki kalp şeklinde bir kapta bulundu.

Sitede yaklaşık 800 mezar vardı ama diğerlerinde sadece iskeletler bulundu. Bilim insanları kadının elbiselerinin de korunduğunu ve sergilenmesinin beklendiğini söylüyorlar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler