1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üstü aşılama başlıyor!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, video konferans yöntemiyle toplandı.

1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üstü aşılama başlıyor!
- A +

 

Toplantının gündeminde aşı tedariği ve aşılama planı vardı. Ayrıca bugün BioNTech aşılarının yeni sevkiyatı da Ankara'ya ulaştı. Toplantının ardından Koca, açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Koca'nın konuşmasında satırbaşları:

"Normalleşme döneminde kısıtlamaların azalacağı ancak bireysel tedbirlerin öne çıkacağı, yaygın aşılama ile güçlendirilmiş uygulama hedefliyoruz. 1 Haziran'dan itibaren aşılama programı hızlanmış olacağız. 1 Haziran'dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşılanmasına başlanacak.

Salgının en can yakıcı olduğu günlerde ülkemiz tüm aşı adaylarını titizlikle inceleyerek faz 3 çalışmalarını ülkemizde de yürütülmesine gayret göstermiştir. İnaktif aşıyı ülkemize getirmek üzere 100 milyon doz aşı için anlaşmayı yapmıştık. 30 milyon doz aşıyı teslim alıp uyguladık. Aşı tedarikinde dünyanın en hızlı kampanyalarından birini yürüttük. Son 2 ayda yavaşlama olsa da Haziran ayı içinde hızlanacağını bildirmiştik.

Çok yakında önemli bir miktar daha aşı ülkemize ulaşmış olacak. Buradan Çin makamlarına teşekkür ediyorum. Tüm girişimlere rağmen aramızdaki anlaşma ve iyi ilişkilerle devamı için karşılıklı gayretler gösterdik. Aşıların etkileri, yan etkileri daha iyi anlaşıldıkça aşı çeşitliliğini ülkemizde kullanıma almaya devam ediyoruz.

Gurur verici başarıya imza atan bilim insanlarımız Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile başından beri irtibat halindeyiz. 27 Aralık'ta anlaştığımız anlaşmayı geçtiğimiz günlerde 130 milyona çıkardık. Önümüzdeki hafta başında yaklaşık 5 milyon dola yakın aşı ülkemize ulaşacak. Destek ve gayretleri için Uğur hoca ve ekibine teşekkür ediyorum. Sputnik aşısını da temin için devredeyiz. 50 milyon doz Sputnik aşısının anlaşmasını imzalamış bulunuyoruz. Böylece nüfusumuzun üç katını aşan 270 milyon doz aşıyı imza altına almış olduk.

Yerli aşımızla ilgili son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Üç aşı adaylarımızdan biri faz 3 aşamasına gelmiştir. En kısa sürede faz 3 aşılamaları başlayacaktır. Kendi geliştirdiğimiz aşımızın kullanımını da yaklaştığı müjdesini vermek isterim. Tüm dünyada aşı teminiyle ilgili büyük zorluklar yaşanırken ülkemizde vatandaşlarımızın sağlığını önceleyerek önemli miktarda aşıyı temin etmiş bulunuyoruz.

Her olumlu geliştirmeyi eleştirmeye devam edenler elbette olacaktır. Bu saygı çerçevesinde kaldıkça haklarıdır da. Normalleşmeyle ilgili yeni planlarımızda bu yaz salgının yıkıcı etkisinden ülkemizin kurtarılacağı açıkça görülür hale gelmiştir. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum."

Yorum Ekle

İlgili Haberler