“Hiçbir taraftarımız alkolmetre üflemeye zorlanamaz”

224 Bursa ve Bursaspor Gönüllüleri Derneği, Beşiktaş maçı öncesinde "Beşiktas maçında kapıda Alkol testi, + 3 aşamalı güvenlik önlemi hakkında açıklama yaptı.

“Hiçbir taraftarımız alkolmetre üflemeye zorlanamaz”
- A +

 

Açıklama şöyle:

Dernek üyelerimizden Av. Cihan Kayrak’ın gündeme dair yazısıdır...

“Hiçbir taraftarımız alkolmetre üflemeye zorlanamaz”

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa sürekli şekilde sanki kobaymışız gibi Bursaspor taraftarı üzerinde denenmeye çalışılmaktadır. Geçmişte, güvenlik güçleri tarafından bu yasanın uygulanması bahane edilerek taraftarlarımıza yönelik birçok haksız ve hukuka aykırı müdahalelerde bulunulmuş, taraftarlarımız hakkında gerçek durumla bağdaşmaz şekilde cezai ve idari işlemler yapılmış, taraftarlarımız mağdur edilmiştir.

Yukarıda bahsedilen uygulamalara bir yenisinin daha eklendiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Spor Toto Süper Liginin 4. haftasında 02.09.2018 tarihinde Timsah Arena’da oynanacak BursasporBeşiktaş futbol karşılaşması öncesinde ve karşılaşma sırasında uygulanmak üzere İl Güvenlik Kurulu toplantısı sonucunda Bursa İl Emniyet Müdürlüğünce Türk futbol tarihinde görülmemiş şekilde; tüm taraftarlarımızın alkol testine tabi tutulmasına, stad içinde ve dışında drone denilen cihaz ile havadan görüntü alınmasına karar verilmiştir.

Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki; 6222 Sayılı Yasanın 18. Maddesinin 7. Fıkrasında belirtilen; “alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisinde olduğu açıkça anlaşılan kişinin spor alanına alınmaması” 14.04.2011 tarihinden yani kanunun yürürlük tarihinden itibaren ilk kez yukarıda anılan karar ile yine Bursaspor taraftarları üzerinde denenmeye çalışılmaktadır.

Bu uygulama iki yönden hukuka aykırılık teşkil etmektedir. İlk olarak hiçbir taraftarımız alkolmetreye üflemeye zorlanamaz, zira bu uygulama temel hak ve hürriyetlerin ihlali olup aynı zamanda Anayasamızın 38. Maddesinde belirtilen; “İdare, kişi hürriyetinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir müeyyide uygulayamaz.” amir hükmüne aykırılık teşkil etmektedir. Öte yandan drone denilen cihaz ile stad içinde ve çevresinde görüntü alınıp kaydedilmesi ise açıkça TCK’nun 134. Maddesinde belirtilen Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunu oluşturmaktadır.

Emniyet güçlerimiz çok iyi bilmelidir ki; Bursaspor camiası 16 Mayıs 2010 tarihinde Türk futbolunda devrim yaparken aynı yıl Fair-Play (Centilmenlik) Ligi’nde de şampiyon olmuştur. Bursaspor taraftarı her zaman centilmen, yasalara ve devletine saygılı, devletinin çalışanlarına ve güvenlik güçleri destek verip yardım eden, vatanına, milletine ve bayrağına derinden bağlı, tahrik edilmedikçe asla ve asla, şartlar ne olursa olsun hiçbir kişi veya kuruma zarar vermeyen, şehrine ve takımına sevdalı bireylerden oluşmaktadır.

Türkiye’nin iki güzide kulübünün karşı karşıya geleceği şölen havasında geçmesi beklenen bu dev maç idari mercilerce oluşturulan bu hava ile Bursaspor taraftarı için şimdiden işkenceye dönüşmüş durumdadır.

Hoşgörü, kültür ve spor şehri olan Bursamızda, bugünTimsah Arena Stadında uygulanacağı Bursa İl Emniyet Müdürlüğünce açıklanan, yukarıda ayrıntılı şekilde izah ettiğimiz üzere anlamsız olduğu kadar, sporun ruhuna açıkça aykırı olan kararlardan ivedi olarak dönülmesini talep eder, aksi takdirde vr gerektiğinde Anayasamızın 38. Maddesi ile Türk Ceza Kanunumuzun 134. Maddesi gereği bu kararın uygulanmasına sebebiyet verenler hakkında suç duyurusunda bulunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir saygılar sunarız.

Başta Bursa İl Emniyet Müdürlüğü olmak üzere tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Av. Cihan Kayrak

Yorum Ekle

İlgili Haberler