Reklamı AçReklamı Kapat

Diz ağrıları hakkında merak edilenler

Bursa Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bangin Bekir Candan, menisküs ve osteoartrit (kireçlenme) hastalığı hakkında önerilerde bulundu.

- A +

 

ÖZEL HABER: Birsen PINAR/Bursa.com

Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör  Doktor Bangin Bekir Candan, bursa.com’un sorularını yanıtladı. Op. Dr. Candan öncelikle diz ekleminin yapısına değinerek diz ekleminin iki kemik, dört ana bağ, iki menisküs ve eklem sıvısından oluştuğunu ifade etti.

''DİZ AĞRISI ŞİKAYETİ İLE GELEN HASTALARI 3 GRUBA AYIRIYORUZ''

Op. Dr. Candan, ’’Diz ağrısı ile gelen hastaları kabaca üç gruba ayırıyoruz. İlk olarak çocukluk yaş grubu, çocukluk yaş grubunda daha çok büyüme ağrıları, dizde şişlik yapan ağrılar görülür. İkinci olarak erişkin yaş grubunu kendi içinde ikiye ayırmak lazım. Orta ve ileri yaş grubu. Orta yaş grubunda daha çok menisküs bağ yırtıkları; yani dizin yumuşak dokularını ilgilendiren hastalıklar ortaya çıkarken, hastaların yaşı ilerledikçe hadise daha çok kıkırdak ve kemiğe yansımaktadır. Daha ileri yaş grubuna baktığımızda ise halk arasında kireçlenme denilen dizin kıkırdak ve kemik yapısının bozulduğu hastalıklar ortaya çıkmaktadır’’ dedi.

MENİSKÜS YIRTIĞI NEDİR?

Menisküs yırtığının daha çok orta yaş grubunda görüldüğünü ifade eden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, ‘dizin dışardan alınan travmalarla, -bazen kendi kendine de olabilir-, dizin içerisindeki menisküslerin yırtılabildiğini söyledi.

MENİSKÜS YIRTIĞI TEDAVİSİ

Menisküs yırtığının tedavisine de değinen Candan:’’Menisküs yırtığını çeşitlendirmek gerekiyor. Hastaya yapılan muayeneyle menisküs yırtığını değerlendiririz. Eğer menisküs yırtığı ameliyatlık değilse hafif düzeydeyse; ilaç ve fizik tedavi bazen diz içi enjeksiyonlar uygulanır. Ama menisküs yırtığı ileri düzeydeyse o zaman kapalı ameliyat yani diz ameliyatı yapıyoruz’’dedi.

DİZDE KİREÇLENME NEDİR?

Op. Dr. Candan, halk arasında bilinen adıyla dizde kireçlenmenin ise, dizin içindeki kıkırdak yapının bozulması, kemik yapısının şeklinin değişmesi olduğunu belirterek, dizin iç kısmında bulunan kıkırdak yapının pürüzsüzlüğünün bozulması olarak tanımladı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler