Zeytinyağı, altınla yarışıyor

Zeytinyağı fiyatları altınla yarışıyor. Bir litre kaliteli sızma zeytinyağının fiyatı 25 liraya yaklaşırken, piyasadaki dalgalanmaya ilişkin farklı yorumlar var.

Zeytinyağı, altınla yarışıyor
- A +

 

Ramazan ayı yaklaşırken, gıda fiyatlarında hareketlenme başladı. Gerçi zeytinyağındaki fiyat artışı ramazana endeksli değil. Bir süredir fiyatlar zaten yükselişteydi. Bursa.com muhabiri, zeytinyağı konusunda iki otoritenin görüşlerine başvurdu.

FİYATLAR NORMALMİŞ!
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan, zeytinyağı fiyat artışını dünyada zeytin üretiminin azlığına bağladı. Tan, “İspanya, dünya üretiminin yarısını karşılıyordu. Yarısının yarısını bile karşılayamayınca sıkıntı buradan doğdu. Dünya fiyatları yükselince otomatik olarak Türkiye fiyatları da yükseliyor ama dehşet derecede yüksek değil, olması gereken miktara yeni ulaşıyor. Zaten insanlarda ‘zeytinyağı pahalı’ algısı oluşturuluyor. Zeytinyağı çok değerli, diğer yağlarla kıyaslanamaz bile” dedi.

Dr. Mustafa Tan, Türkiye’nin zeytinyağı stoku konusundaki sorumuza, “İç piyasaya yetecek kadar stoğumuz var. İspanya 1.5 milyon ton üretirken 600-700 bin ton yağ üretti. Bu yüzden bu sıkıntıların yaşanması normal” diye konuştu.

RAKAMLAR GERÇEKÇİ DEĞİL!

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Mustafa Tan’ın aksine fiyatların aşırı derecede yüksek olduğunu söylüyor. Üretici açısından değerlendirildiğinde bu durum iyi ancak tüketici cephesinden kötü olduğunu vurguluyor. Asa, “Tüketen olmazsa üretimin neye yarar ki?” diye konuştu.

Asa, “Ben fiyatları normal bulmuyorum. Türkiye’nin en büyük sıkıntılarından biri zeytinyağı tüketiminin az olmasıydı. Fiyatlar yükseldikçe tüketim daha da azalacaktır. Bu fiyatların gerçek fiyatlar olduğunu düşünmüyorum. Fiyatların ekim-kasım aylarında yani hasadın başladığı dönemlerde normal seviyeye ineceğini düşünüyorum. Sadece üretici değil, tüketici açısından da düşünmek lazım. Tüketici almadıktan sonra üretmenin bir anlamı yok. Dünyadaki zeytinyağı fiyatlarına baktığımızda bizden daha düşük olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Bursa.com’un, zeytinyağı konusunda sözü dinlenir başka bir kaynaktan aldığı bilgi de şu yönde… Türkiye’den herhangi bir firma yüzde 33 gümrük vergisi ödeyerek zeytinyağı ithal edip şişeleyip satsa bile, fiyatı, bugün oluşan fiyatların altında kalır.”

MARKET FİYATLARI ŞÖYLE
Bugün marketlerde Tariş’in rivierasının litre fiyatı 18.45, Emek riviera 15.90, Komili riviera 16.90, Emek sızma 15.90, Komili Sızma 23.90 lira…
 
 
 
 

İlgili Haberler