Zayıflama çaylarının zararları neler?

Zayıflamak için kullanılan zayıflama çayları hayatımızı tehdit ediyor.

Zayıflama çaylarının zararları neler?
- A +

 

Her yıl zayıflama ilaçları ve çayları yüzünden pek çok kişi ölüyor veya kalıcı hasarla yaşamak zorunda kalarak sağlıklarını yitiriyor. İnternet, televizyon ve basında bazı ünlü kişilerin veya ünlü doktorların ismi ve fotoğrafları kullanılarak pazarlanan bu ilaç ve çaylar sağlığı tehdit ediyor.

En son Konya'da zayıflama çayı içen Seda Nur Çalışkan adlı 20 yaşındaki genç kız organ yetmezliğinden dolayı komaya girdi..

Tarım bakanlığının izniyle ruhsat alarak 'bitkisel' adı altında pazarlanan zayıflama çayları ve zayıflama hapları son yıllarda çok popüler ve Moda akımlar halinde kullanılmaya başlandı.

Oysa bu ürünler ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir.

Zayıflamak için herhangi bir mucize ilaç veya mucize çay yoktur. Obezite bir hastalıktır. Obeziteden kurtulmak için dengeli beslenme ve hareketli aktivite içeren bir yaşam tarzını kalıcı olarak benimsemek ve yaşam boyu uygulamak gerekir.

Dünya’da ve ülkemizde obezite artmasıyla birlikte insanların çabuk kilo vermek için seçtiği tehlikeli yollar da arttı.

Bu yollardan bir tanesi de zayıflama ilaçları oldu. İçeriği bilinmeden, “hızlı kilo verebiliyorsun”a kanıp korkmadan “bana zarar verir mi?” diye hiç düşünmeden kullanılır hale geldi. Kolay ve reçetesiz temin edildiği için önce tercih edilen seçenek oldu.

Fakat zayıflama ilaçlarındaki bazı etken maddeler (sibutramin vb.) insan hayatının sona ermesine sebep olabilir.

Bu tür ilaçlat vücutta doku harabiyeti yapar. Bu yüzden bağırsak çalışma sisteminin bozulmasına, depresyona, uyku düzeninin aksamasına, görme fonksiyonlarının iflas etmesine, karaciğer ve böbrek bozukluklarına, mesane kanserine ve kalp krizi gibi ciddi durumlara yol açan zayıflama ilaçları piyasada satılmaktadır.

Genellikle bitkisel zayıflama ilaçları olarak satılanlar Sağlık Bakanlığı değil Tarım bakanlığı onaylıdır.

Zayıflama ilaçları acil bir durum söz konusu ise doktor kontrolü altında kullanılabilinir.

Örneğin kişinin acil ameliyat olması gerekiyordur fakat kilo problemi yüzünden yağ dokusunun fazla olması sebebiyle risk taşıyorsa mecburiyetten o da Hastane ortamında olmak koşuluyla bence kullanılabilinir.

Medyada zayıflama ilaçlarının can aldığını duymaktayız. Ama çabuk kilo verme arzusu bu ilaçları kullanmakta kişileri vazgeçirmiyor. İlkönce emek olmadan bir hedefe ulaşmamızın mümkün olmadığını toplum olarak kabul etmemiz gerekir.

Doğru beslenmeyi öğrenmediğimiz sürece nasıl kilo verirsek verelim verdiğimiz kiloyu korumak mümkün değildir.

Kilo vermenin yolu yeterli ve dengeli beslenerek harcadığımız kalorinin altında beslenmekle olur.

Yani çözümü bilimsel yollarda aramak ve en önemlisi beslenme alışkanlığımızı düzeltmeye karar verip yaşamımıza geçirmek için zaman ve emek harcamayı göze almak gerekir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler