Yüz telden fazla saç dökülüyorsa dikkat!

Saç dökülmesi pek çoğumuzun ortak sorunu. İstanbul Hair Institute Saç Ekim Koordinatörü Dr. Handan Yavuz Köksal, “ Günde 100 telden fazla saçınız dökülüyorsa dikkat edin” diyor

Yüz telden fazla saç dökülüyorsa dikkat!
- A +

 

 “ Dökülmenin nedeni anemi gibi bir hastalık da olabilir. İlk önce nedenini iyi araştırın. Eğer genetikse tek şansınız saç ekimi.”
 
Saçlarımızın en önemli dökülme sebebi nedir?                                          
 
Her bir saç telimizin bir ömrü vardır. Saç teli çıkmaya başladıktan sonra sırasıyla büyüme evresi, dinlenme evresi ve dökülme evresine girer.  Normal koşullarda da dökülen saç tellerinin yerine yenisi çıkar. Bu durumda günde ortalama 100 saç telinin dökülmesi doğaldır. Eğer günde 100 saç telinden fazlası dökülüyorsa buna “gerçek saç dökülmesi”  denir ve gerekli önlemlerin alınması gerekir.
 
Saçlarımız keratin adı verilen proteinden oluşan yapılardır. Tıbbi olarak saçların görevi baş bölgesini sıcak ya da soğuktan ya da mekanik etkilerden korumaktır. Ayrıca saçlar genel sağlığımız bozulduğunda ilk sinyal veren yapılardır.  
 
Sağlıksız beslenme, yanlış uygulamalar, kötü alışkanlıklar, stres, düzensiz uyku gibi faktörler genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyorsa, saçlarımıza da zarar verir. Tabi ki yaşlanma da önemli bir etkendir; erkeklerin yaklaşık yüzde 50’inde, kadınların da yüzde 20’sinde yaşlanmaya bağlı saç dökülmesi gözlenir.
 
Çözüm önerileriniz nelerdir? 
 
Saç dökülmesinin nedenlerine ve saç dökülmesinin kalıcı ya da geçici olmamasına göre önerdiğimiz tedavi yöntemleri farklılık gösterir.
 
Öncelikle saç dökülmesinin nedeni tespit edildikten sonra, bu neden ortadan kaldırılmalıdır. Saç dökülmesi bir hastalığa bağlıysa öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Ancak ortadan kaldıramadığımız nedenler de bulunur. Bunların başında genetik faktörler gelir. Bu gibi durumda kalıcı ve etkili tek çözüm saç ekimidir. Bazı kişilerin saç kökleri vardır ama saçları oldukça zayıf ve sağlıksızdır. Bu gibi durumlarda ise destek tedavi yöntemleri sayesinde oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Destek tedavi yöntemlerinin başında PRP tedavisi ve dermaroller uygulaması gelmektedir.
 
PRP;  platelet rich plasma ( plateletçe zengin plazma)’nın kısaltmasıdır. PRP  cilt, kafa derisi ve saç stimülasyonu için, doğal otolog bir tıbbi prosedürdür. PRP kişinin kendi kanından elde edilir. Bu yöntemde kanda bulunan ve platelet adı verilen hücreler ayrıştırılır ve saçlı deride sorunlu bölgelere enjekte edilir. Platelet  hücreler vücutta aktive oldukları zaman büyüme hormonu denilen iyileştirici proteinleri serbest bırakır. Bu sayede saç kökleri beslenir ve daha güçlü ve sağlıklı saçlar elde edilir.
 
Dermaroller yöntemi ise vücudun kendi kendini tamir etme mekanizması esasına dayanır. Dermaroller üzerinde mikroiğneler bulunan  silindir şeklinde bir tıbbi cihazdır. Saçlı derinin alt tabakalarında dermaroller sayesinde mikro kanallar açılır. Vücut bu minik yaraları tamir etmek için çalışır. Sonuçta damarlanma artar, yararlı proteinler oluşur ve saç hücreleri güçlenip sağlıklı hale gelir.
 
Saç ekimi kimlere uygun?
 
Genetik nedenlere bağlı gerçek saç kaybı yaşayan (Saç büyümesi durduysa ya da günde 125 saç telinden fazlası dökülüyorsa gerçek saç kaybı yaşanıyor demektir)  18 yaş üzeri kadın erkek herkese uygulanabilmektedir.
 
Erkeklerde nedeni genetik kadınlarda anemi ve guatr
 
Erkeklerde görülen saç dökülmesinin başlıca nedeni genetik faktörlerdir. Genetik nedenli saç dökülmesinde, erkeklik  hormonu; dihidrotestosteron    (kısa ismi ile DHT) kilit rol oynar. İsminden dolayı bu hormonun sadece erkeklerde olduğu düşünülür ancak DHT kadınlarda da bulunan bir hormondur. Bazı kimselerde genetik nedenlerden dolayı DHT hormonu saç köklerinin büyümesine engel olur. Sonucunda da saç kayıpları gözlenir. Kadınlarda gözlenen saç kayıpları genetik nedenlere bağlı olabileceği gibi, ülkemizdeki kadınlarda sıklıkla rastladığımız anemi (kansızlık), guatr gibi hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, yaşanan travmatik olaylar da diğer sebepler arasındadır. Kadınlarda saç dökülmesinin sık karşılaşılan nedenlerinden biri de hamileliktir. Ancak bu durum çoğu zaman geçicidir.

Yorum Ekle

İlgili Haberler