Yurt içi piyasalar PPK'yı bekliyor

Küresel piyasalar, veri takviminin zayıf olmasının etkisiyle karışık bir seyir izlerken, dün pozitif bir seyir izleyen yurt içi piyasalar bugün açıklanacak PPK kararlarına odaklandı.

Yurt içi piyasalar PPK'yı bekliyor
- A +

 

ABD'de hafta başından bu yana zayıf olan veri takvimi ve açıklanan ilk çeyrek şirket bilançolarının etkisiyle pay bazlı hareketlerin öne çıktığı görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,47, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,39 yükseldi. Analistler, bugün açıklanacak mart ayı konut başlangıçları verisinin takip edileceğini belirterek, bugünden itibaren hareketlenecek veri takviminin yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Almanya ZEW endekslerinin cari durumda iyi, beklentilerde kötü gelmesine karşın avro/dolar paritesi 1,0650 - 1,0750 aralığında yatay bir seyir izledi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,40, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,15, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 yükseliş kaydetti. 

Asya borsaları bugün Japonya'da açıklanan ihracat ve dış ticaret fazlası verilerinin beklentileri aşmasının ardından pozitif bir seyir izliyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,97, Çin'de Şanghay endeksi yüzde 1,87 yükseldi.

Yurt içinde dün özellikle pay piyasalarında hızlı yükselişler dikkati çekerken, dolar/TL 2,68, 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,90 seviyelerinde dengelendi. BIST 100 endeksi dün özellikle  banka paylarında yoğunlaşan güçlü alışlarla günü yüzde 2,40 artışla 84.277,65 puandan tamamladı. Analistler, teknik olarak endeksin 84.000 puanın üzerinde kalması durumunda yeni hedefinin 87.500 direnci olacağını belirterek, bugünkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı kararlarının yön üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor.

AA Finans'ın, bugün gerçekleştirilecek PPK toplantısına ilişkin anketine göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı), faiz koridorunun üst ve alt bandında herhangi bir değişiklik olmayacağını öngörüyor.

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemiş ve politika faizini yüzde 7,50'de, faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,75'te, alt bandı ise yüzde 7,25'te bırakmıştı.

Öte yandan TCMB, 14 Nisan'da yaptığı duyuru ile PPK toplantısında, döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirimin ve Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınacağını açıklamıştı. Duyuruda, ayrıca toplantıda gerekli görülmesi halinde finansal piyasalardaki istikrarı destekleyici yönde ilave tedbirlerin de ele alınabileceği ifade edilmişti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 İngiltere, Merkez Bankası toplantı tutanakları

14.00 Türkiye, TCMB faiz kararı

17.00 ABD, mart ayı ikinci el konut satışları 

17.00 Avro Bölgesi, nisan ayı tüketici güven endeksi

İlgili Haberler