Reklamı AçReklamı Kapat

Yunanistan’ın akıbeti perşembe günü belli olacak

Yunanistan ile Euro Bölgesi Maliye Bakanları arasında dün gerçekleştirilen toplantıdan bir kez daha sonuç çıkmadı. Euro Bölgesi liderlerinin, Yunanistan’ın sunduğu yeni önerileri görüşmek üzere perşembe sabahı bir araya gelmesi bekleniyor.

Yunanistan’ın akıbeti perşembe günü belli olacak
- A +

 

Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de Yunanistan’ın borç krizini görüşmek üzere gerçekleştirdiği toplantıdan sonuç çıkmadı. Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından basın toplantısı düzenledi. Dijsselbloem basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın yeni öneriler sunduğunu ve bu önerilerin olumlu bir adım olarak karşılandığını belirtti. Yunanistan tarafından sunulan yeni önerilerin kapsamlı ve geniş çaplı olduğunu kaydeden Dijsselbloem, Yunan reformunun devam ettirilmesi için ayrıntıların görüşülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Dün gerçekleştirilen görüşmelerden herhangi bir kararın çıkmadığını belirten Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem, gerçekleştirilecek bir sonraki görüşmelerde Yunanistan’ın sunduğu yeni önerilerin esas alınacağını sözlerine ekledi.

"30 HAZİRAN’DAN ÖNCE..."

Yunanistan Maliye Bakanı Giorgos Stathakis ise, yeni önerilerin ülkeyi çıkmazdan kurtarabileceğini ancak önümüzdeki birkaç gün içerisinde yapılması gereken bazı işlerin olduğunu ifade etti. Stathakis, Yunanistan’ın 30 Haziran’dan önce 1,6 milyar dolarlık borcunu ödeyeceğini umut ettiğini kaydetti.

Öte yandan, dün yapılan toplantıdan sonuç çıkmaması üzerine Euro Bölgesi liderlerinin, Yunanistan’ın sunduğu yeni önerileri görüşmek üzere Perşembe sabahı bir araya gelmesi bekleniyor.

Yunanistan’ın sunduğu yeni önerilerin ayrıntıları henüz açıklanmazken, önerilerin kamu sektörü ve emeklilik ücretlerinde daha fazla indirimin olmaması, elektrikte KDV artışı olmaması ancak ülkenin zenginlerinden kesilen vergide artış olmasını öngördüğü kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler