sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Yunanistan'ı karıştıran kadın

Yunanistan’da iktidar partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA), Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in Uluslararası Para Fonu’na (IMF) temsilci olarak çalışma arkadaşı Elena Panariti’yi ataması yüzünden karıştı.

Yunanistan'ı karıştıran kadın
- A +

 

SYRİZA’nın 43 milletvekili Başbakan Aleksis Çipras’a gönderdikleri bir mektupla atamayı durdurmasını istediler. SYRİZA miletvekilleri, “IMF temsilciliğine atandığını şaşkınlığı öğrendiğimiz Panariti’nin görüşleri ve bugüne kadarki icraatı partimizin idelojisi ile zıt. Kemer sıkma politikaları yanlısı Panariti’nin IMF temsilciliğine atanması siyasi bir sorun yaratıyor. Bu yanlış atamanın derhal durdurulmasını istiyoruz” dediler.

ARALARI BOZULUYOR

SYRİZA Parlamento Grup Sözcüsü Nikos Filis, “Panariti geçmişi simgeliyor. IMF temsilciliğine atanmasını anlayabilmek mümkün değil”  diye konuştu.  Başbakan Çipras, milletvekillerinin tepkisi karşısında Maliye Bakanı Varufakis’i başbakanlığa çağırarak atamayı yeniden gözden geçirmesini istedi. Varufakis kararında ısrar etti. Araları her geçen gün daha da bozulan Çipras ile Varufakis ,Yunanistan’ın kreditörler ile müzakerelerinin kritik bir aşamada bulunmasından dolayı Panariti konusunu daha sonra tekrar görüşmeyi kararlaştırdılar.

SÜPER STAR SESSİZ

Açıklamaları yüzünden ağır eleştirilere hedef olan, Başbakan Çipras tarafından yetkileri sınırlanan ve kreditörler ile müzakerelerin tamamlanmasından sonra istifa edeceği söylentileri dolaşan Yunan hükümetinin ‘süper star’ı  Maliye Bakanı Varufakis, SYRİZA milletvekillerinin tepkisine cevap vermedi. Atina’da bu sorunun daha da büyük boyutlar almaması için Panariti’nin görevi kabul etmemesi senaryosu dolaşıyor.  2009 seçimlerinde dönemin Pasok lideri Yorgo Papandreu tarafından kontenjan milletvekili seçilen ekonomi uzmanı Panariti, geçen Ocak ayında SYRİZA iktidar gelince Varufakis ile birlikte çalışmaya başladı. Yunanistan’ın kreditörler (AB ve İMF) ile müzakerelerinde Yunan heyetinde yeraldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler