Yunanistan'a gitmeyi düşünenler dikkat!

Yunanistan Ekonomi, Altyapı, Denizcilik ve Turizm Bakanlığı, Yunan turizmi ile ilgili olarak Yunanistan’da bulunan veya adaları ziyaret etme niyetinde olan turistleri bilgilendirdi. Turizm Bakanı Yardımcısı Elena Kundura, “Krizden turizm faaliyetleri etkilenmez, turistler mağdur olmaz” dedi.

Yunanistan'a gitmeyi düşünenler dikkat!
- A +

 

Komşu ekonomik krizden çıkabilecek mi yoksa iflas mı edecek? Piyasalarda bunun tedirginliği hâkim. Zira Yunanistan'ı çok kritik günler bekliyor 5 Temmuz'daki referanduma kadar. Bu durum tatilde Yunan adalarına gitmeyi düşünen Türkleri de endişenendirmiyor değil. Bu hafta bankaların açılmadığı, Borsa’nın işleme başlamadığı Yunanistan’da krizinin turizmi nasıl etkileyeceği de merak konusu.

BAKAN'DAN RAHATLATAN AÇIKLAMA

Bayram tatilinde Yunan adalarına gitmek isteyen Türkler için Turizm Bakan Yardımcısı Elena Kundura turistleri rahatlatan bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, “Yunanistan Ekonomi, Altyapı, Denizcilik ve Turizm Bakanlığı, Yunanistan’ı ziyaret eden veya ziyaret etmeyi düşünenlere, Yunan hükümetinin uygulamaya koyduğu sermaye hareketini kısıtlayıcı tedbirlerin, Yurtdışından çıkarılmış olan nakit kart ve kredi kartları ile ATM lerden yapılacak olan para çekme gibi çeşitli işlemleri kapsamadığını bildirdi. Aynı zamanda, şehir merkezlerinde, çevrede ve adalarda ziyaretçilerin düzenli hayat sürdürebileceği seviyede ve yeterli düzeyde yakıt, ürün ve hizmetlerin vardır. Yunanistan, kendisini uluslararası düzeyde, üst seviyede Turizm hedefi haline getirmiş olan ziyaretçilerine üst düzey hizmet sunmayı garanti etmeye devam etmektedir.”

Turizm Bakanı Yardımcısı Elena Kundura, Yunan Hükümeti’nin üyesi olarak, Yunan Turizmi’nin ziyaretçilerimizin en üst tercihleri arasında yer aldığını, burada bulunan ve de gelmeyi programlayanların olaylardan kesinlikle etkilenmeden ve sorunsuz olarak tatillerinin zevkini sürdürebileceklerini belirtti.

VİZE SORUNU KISMEN ÇÖZÜLDÜ

Türkiye'den Yunanistan'a gitmek için vize almak isteyenler hafta ortasından beri büyük zorluk yaşıyor. Vize başvurularının bir bölümünü geri çeviren Yunan Başkonsolosluğu, yeni başvuruların Ramazan Bayram sonrası için yapılmasını istedi. Krizin nedeni, Yunanistan Başkonsolosluğunun bilgi işlem bölümünde yaşanan sorun. Sorunun giderildiği açıklansa da belli tarihler için vize başvurusu halen alınmıyor.

VATAN’a bilgi veren elçilik yetkilileri 20 Temmuz sonrası ziyaretler için bugün başvuruları almaya başladıklarını ve bilgi işlem sistemindeki sorunun çözüldüğünü bildirdiler. Başkonsolosluğun 23 Haziran’a kadar alınan başvuları işlemlerini hızla tamamlamaya çalıştığını. 30 Haziran- 03 Temmuz 2015 tarihleri arasında verilmiş olan randevular oluşan birikim sebebiyle kabul edilemeyeceği, 29 Haziran 2015 tarihinden itibaren Yunanistan Başkonsolosluğu adına sınırlı sayıda randevu kabul edilebileceğini yazılı bir açıklama ile bildirdi. Konsolosluk gidiş tarihi 20 Temmuz ve sonrası için başvuru kabul edebileceğini ve gidiş tarihine göre çağrı merkezimizi arayarak Yunanistan’da tatil yapmak isteyenlerin randevu alabileceğini belirtti.

1 MİLYON TÜRK BEKLENİYOR

TÜİK verilerine göre 2013'te 596 bin Türk turist ziyaret etmiş Yunanistan'ı. Geçen yıl ise bu rakam yüzde 24'lük artışla 741 bini geçmiş. Bu yıl Yunanistan'a 1 milyon Türk turist bekleniyor. Bu yüzde 35'lik bir artış daha demek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler