Yunanistan Türk Akımı'na dahil oldu

Rusya, Türk Akım boru hattı projesinin Yunanistan'a uzatılması için bugün Yunanistan ile hükümetler arası anlaşma imzaladı.

Yunanistan Türk Akımı'na dahil oldu
- A +

 

Anlaşmanın imza töreninde konuşan RusyaEnerji Bakanı Alexander Novak, Yunanistanile hatta eşit hisse sahibi olacaklarını söyledi. Rusya, Ukrayna'daki Moskovayanlısı hükümetin devrilmesi ve Ukrayna'ya ait Kırım yarımadasını ilhak etmesinden bu yana, Avrupa'ya doğalgaz sevkinde kilit rol oynayan bu ülkeyi kullanmayan enerji nakil güzergahları bulmaya çalışıyor. Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak yeni bir güzergah arayan Rusya, AB'den gelen itirazların ardından Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım Projesi'ni de geçen yıl Aralık ayında iptal etti.

Türkiye-Yunanistan sınırında son bulacak Türk Akım projesinde Avrupa'ya doğalgaz satışı için Yunanistan sınırında bir sevk noktası kurulması gerekiyor.

Rusya hattın Avrupa'ya devamı için kendisi ile doğalgaz ticaret bağlarını koparmak isteyen AB ülkelerini de ikna etmek zorunda.
Avrupa'nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya, Türk Akım'ın yanı sıra kıtaya Baltık Denizi üzerinden doğalgaz taşıyacak iki yeni boru hattı projesi üzerinde çalışıyor.

Gazprom CEO'su Alexei Miller'in Reuters'a yaptığı açıklamaya göre bu iki yeni hat Türk Akım'a rakip değil.

İlgili Haberler