Yunanistan en çok Güney Ege'yi etkiledi

Yunanistan'daki ekonomik kriz nedeniyle Simi Adası'ndan alışverişe gelenlerin sayısındaki düşüş, Muğla'nın Datça ilçesinde ticaret ve turizmi olumsuz etkiledi.

Yunanistan en çok Güney Ege'yi etkiledi
- A +

 

Datça'da hafta sonları kurulan semt pazarlarına gelip sebzeden meyveye, giyimden ev eşyasına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayan Yunanların sayısının, ülkelerindeki ekonomik kriz nedeniyle oldukça düşmesi, ilçe ekonomisini vurdu.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki senelerde Simi'den hemen her gün ilçeye belli sayıda Yunan turistin geldiğini, günlük alışverişlerini Datça'dan yaptıklarını söyledi.

Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizin ilçe esnafını da etkilediğini dile getiren Uçar, "Simi Adası'ndan gelenler Datça esnafına çok büyük katkı sağlıyordu. Geçen yıl krizin hissedilmeye başlamasıyla gelen sayısı düşmeye başlamıştı. Bu yıl gelen ise sayı az değil, hiç yok" diye konuştu.

Özellikle cumartesi günleri ilçe esnafının Simi Adası'ndan alışverişe gelenleri beklediğini belirten Uçar, kuyumcudan kasaba, manava, hatta beyaz eşya satanlar dahil tüm esnafa Yunanistan'daki misafirlerinin önemli katkı yaptığını anlattı.

Esnafın malı elinde kaldı

Özellikle pazar esnafının bu durumdan çok etkilendiğini vurgulayan Uçar, çoğu esnafın malının elinde kaldığına işaret etti.

Datça Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cemal Demirtaş da Yunanistan'daki ekonomik krizin Datça'daki ticaret hacmini de olumsuz etkilediğini belirtti.

Yunanların Datça'daki alışverişlerinin yıldan yıla düştüğünü, bunun etkilerinin özellikle bu yıl ciddi ölçüde hissedildiğine işaret eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Datça'ya önceki yıllarda Yunanistan'dan gelen misafirlerimiz, bu yıl maalesef kriz nedeniyle gelmedi. Geçen yıl her cumartesi en az 150 kişilik grup Yunanistan'dan buraya geliyordu ve alışveriş yapıyordu. Bu sene maalesef gelen olmadı. Bu yıl ise bizim vatandaşlarımız Yunanistan ve Simi Adası'na akın ediyor. Her gün en az 3-4 teknenin Simi Adası'na gittiğine şahit oluyorum."

"Bu yıl gelen yok"

Datça Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Akif Fidan ise önceki yıllarda gümrüklü sahaya Yunan adalarından feribotlarla gelen turist sayısının sezonda 5 bin kişiyi bulduğunu söyledi.

Yunanistan'daki ekonomik kriz yüzünden komşu adalardan Datça'ya yapılan seferlerin bir anda "bıçak gibi kesildiği"ni ifade eden Fidan, bu durumun hem ilçe esnafını hem de kooperatif olarak kendilerini zor durumda bıraktığını anlattı.

Bu yıl Datça'ya Yunan adalarından henüz kimsenin gelmediğini belirten Fidan, "Datça esnafı olarak da liman olarak da çok kötü durumdayız. Önceki yıllarda Simi ve Rodos'tan feribotlarla gelen turist sayısı sezonda 5 bini buluyordu. Geçen sene 500'e düştü, bu yıl ise gelen yok" dedi.

"Önceki yıllarda 30-32 gemi geliyordu, geçen yıl 5 gemi geldi"

Datça Limanı Tesis Güvenlik Sorumlusu Erdal Candan da "Yunan adalarından Datça'ya önceki yıllarda 30-32 gemi gelirken geçen yıl sadece 5 gemi geldi. Bu sene ise temmuz ayının ortasına gelmemize rağmen henüz daha gelen yok. Gelen her yolcu, Datça'ya 750 avro kadar önemli meblağlar bırakıyordu" diye konuştu.

İlgili Haberler