Yunanistan bir tek bu konuda kemer sıkmıyor

Vatan yazarı Murat Çelik'ten Yunanistan ile ilgili ilginç yazı. Çelik, "Atina neredeyse cent'in hesabını yapıyor, masrafları kısıyor ancak kemer sıkmadığı tek bir alan var, o da savunma harcamaları.

Yunanistan bir tek bu konuda kemer sıkmıyor
- A +

 

Atina, savaş uçaklarının Türk jetleriyle ‘dog fight’larından (it dalaşı) tasarruf etmeyi aklına bile getirmiyor" diye yazdı.Genelkurmay Başkanlığı geçtiğimiz hafta iki defa Yunan F-16 uçaklarının Türk jetleriyle it dalaşına girdiğini duyurmuştu.

İşte Çelik'in o yazısı:

Yunanistan’da yaşananlar malum... Atina, değil Euro’nun, neredeyse cent’in hesabını yapıyor. Ya da Drahmi’nin...

Devlet hemen her kalemde tasarruf yapmaya çalışıyor, masrafları kısıyor. Her kalemde değil, “hemen her kalemde” diyorum çünkü Yunanistan’ın kemer sıkmadığı tek bir alan var; o da savunma harcamaları.

Avrupa ülkeleri arasında, savunma harcamalarının Gayri Safi Milli Hasılaya oranının en yüksek olduğu ülke hâlâ Yunanistan.
Ve daha da dikkat çekici olanı, Yunanistan’ın savunma için harcadığı paranın yüzde 80’inin gerekçesi ‘Türkiye’. Komşu, her 100 Euroluk askeri harcamanın 80 Eurosunu Türkiye’ye karşı yapıyor.

Yunanistan’ın savunma bütçesinde en büyük yeri, Ege’deki askeri faaliyetler tutuyor. Yunan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı savaş gemilerinin Ege’nin sularındaki seyirleri ve tabii Yunan jetlerinin Ege semalarındaki uçuşları...

Atina, savaş uçaklarının Türk jetleriyle ‘dog fight’larından (it dalaşı) tasarruf etmeyi aklına bile getirmiyor.Ege’deki askeri faaliyetlerde hiçbir azalma yok. Geçmişte, yani ekonomik kriz öncesi ne kadar uçuyorsa, Yunan Hava Kuvvetleri bugün de aynı seviyede havada.

Yunanistan’ın hem anakara hem de adalardaki üslerinde tempo aynen devam ediyor.

Sadece bir rakam vereceğim... Tek bir F16 uçağının, saatlik uçuş maliyeti 20 bin TL.

Yani havadaki sadece bir ‘savaşan şahin’, sadece bir saatte, yaklaşık 6 bin 700 Euro harcıyor. Ortaya çıkan toplam maliyeti siz hesaplayın.

Yorum Ekle

İlgili Haberler