sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Yunanistan Başbakanı Putin'i arayacak

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu gece saat 22.00'de telefonda görüşecek.

Yunanistan Başbakanı Putin'i arayacak
- A +

 

 İki liderin konuşması Moskova'ya yaptırım uygulayan Avrupalı liderler için çok kritik önem taşıyor. Avrupa'da Yunanistan ile Rusya yakınlaşmasından endişe ediliyor. Diğer yandan Yunanistan bugün ödemesi gereken IMF borç ödemesini erteledi ve Haziran'daki tüm borçlarını ay sonunda ödemeyi planladığını duyurdu.
Avrupalı lidelerin en büyük endişesi olan Rusya-Yunanistan yakınlaşmasına yönelik bir adım bu gece atılıyor.

IMF'ye olan borçlarını bugün ödemesi gerekirken, ay sonuna erteyelen Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün saat 22.00'de telefonda görüşecek.

Yunan hükümetinden bir görevli, iki liderin iş ve enerji sektörlerinde işbirliğini görüşmek üzere telefon görüşmesi gerçekleştireceğini söyledi.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK KORKUSUYDU

Rusya, uluslararası kreditörlerle anlaşmaya varamaması durumunda Yunanistan için potansiyel fonlayıcılardan birisi olarak gösteriliyordu.

Avrupalı liderler, Yunanistan'ın borç ödemeleri konusunda rest çekip, Euro Bölgesi'den çıkmasından çok, böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda Atina'nın yüzünü Rusya'ya dönmesi ve Rusya'nın Akdeniz'e yaklaşmasından endişe diyor.

BORCUNU BUGÜN ÖDEMEDİ

Diğer yandan Yunanistan IMF'ye olan borcunu bugün ödemedi.

IMF, Yunan Hükümeti’nin Haziran ödemelerinin tümünü ay sonunda topluca yapmayı planladığını açıkladı.

IMF Sözcüsü Gerry Rice yaptığı yazılı açıklamayla, Yunanistan'ın Haziran'da ödenmesi gereken 4 ayrı taksiti, tek bir seferde ödemeyi planladığını resmi olarak bildirdiğini duyurdu.

Açıklamada, "Yunan yetkilier, Haziran'daki 4 ayrı taksiti, tek bir ödemede birleştirmeyi planladıklarını Fon'a bugün bildirdi. Tek ödeme için son tarih 30 Haziran" ifadelerine yer verildi. IMF Yönetim Kurulu'nun 1970 yılında aldığı karara göre, aynı ay içinde birden fazla ödemesi olan ülkeler, bunları tek bir ödeme altında toplayabiliyor. Söz konusu karar, kısa zamanda birden çok ödeme yapmanın zorluklarını gidermek için alınmıştı. Ancak, Atina yönetimi, yarın ödenmesi gereken 300 milyon Euro'luk ilk taksiti, yeterli kaynak bulunamadığı gerekçesiyle ödeyemeyeceğini açıklamıştı.

Yunanistan'ın Haziran'da 1,5 milyar Euro'su IMF'ye, 5,2 milyar Euro'su Avrupa Birliği'ne olmak üzere toplam 6,7 milyar Euro'luk borç ödemesi gerekiyor. Buna karşın, ülkenin kreditörleriyle 4 aydır süren müzakerelerde halen anlaşma sağlayamamış olması, borçların ödenmesini zorlaştırıyor. Uzmanlar, Yunanistan hükümetinin müzakerelerde uzlaşma sağlanamaması halinde bir kez daha temerrüde düşeceği öngörüsünde bulunuyor.

‘GÖRÜŞMELER YAPICI GEÇTİ’
 Öte yandan IMF Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan ile Brüksel'de yapılan görüşmelerin yapıcı geçtiğini söyledi. Görüşmelerin müzakerelerde yeni bir zaman penceresi açtığını belirten Lagarde, kreditörlerin ortaya koyduğu taslağın esneklikler içerdiğini ve Yunan yetkililerin bu taslak karşısında alacakları pozisyonu görmeyi beklediklerini ifade etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler