"Yolumuz uzun ama bu oruç tutmaya engel değil"

Bursa'dan Van'a yaklaşık 20 saatte varıyorlar. İftarda da sahurda da yoldalar. Yine de oruçlarını hiç aksatmıyorlar. Zaman zaman sıcak karşısında susuzluk çekseler de, bir türlü bırakamadıkları sigara sıkıştırsa da hiçbiri oruç tutmaya engel değil. Van'dan Türkiye'nin farklı illerine yolcu taşıyan otobüs şoförleri Mehmet Sıddık Danış ve Burhan Öğünç, yıllardır sürdürdükleri mesleklerinde orucu hiç aksatmamış.

"Yolumuz uzun ama bu oruç tutmaya engel değil"
- A +

 

Van Erciş'e yolcu taşıyan bir otobüs şirketinde şoförlük yapan Mehmet Sıddık Danış, uzun yolculuklarda araç kullanırken oruç tutmanın zor olduğunu ancak hiç aksatmadığını söyledi. Danış, şöyle konuştu: "İnsan istediği taktirde orucunu her zaman tutabilir. Bu insanın iç inden gelen bir şeydir. Ben isteyerek tuttuğum için zorlanmıyorum. İftar saatinde nereye denk gelirse orada mola veriyoruz. En fazla beş dakika erken yada geç kalırız, fazla fark etmez. Geç kalma durumunda yolda suyla orucumuzu açıyoruz. Sahur saatinde de mola veriyoruz. Sıkıntı yaşanmıyor."

GÜNEŞ SÜREKLİ TEPEMİZDE

Van'a yolcu taşıyan bir başka şirkette çalışan şoför Burhan Öğünç ise yolculukta oruç tutmanın zor olduğunu ifade etti. En çok güneşten yakınan Öğünç, şunları anlattı: "Hava sıcak, zor oluyor ama mecburen orucumuzu tutuyoruz. İftar zamanında hangi tesise denk gelirsek orada duruyoruz. Ama bazen yarım saat geciktiğimiz de oluyor. Bu sefer yolda suyla bir şeylerle orucumuzu açıyoruz. Sahurda da tam zamanında tesislere yetişmeye çalışıyoruz. Bazen erken bazen geç gittiğimiz oluyor. Bu şartlarda oruç tutmak gerçekten zor, mesleğimiz gereği güneş sürekli tepemizde, camdan devamlı sıcak vuruyor ama aksatmıyoruz."

Evlerine ekmek götürmek için çalıştıklarını belirten Öğünç, "Yatarak oruç tutma şansımız yok. Mecburen çalışacağız, çalışmak zorundayız. Tabi çalışarak oruç tutmak ayrıca sevaptır. Çalışmak zaten ibadettir, bunun yanında oruç tutmak, namaz kılmak ayrıca sevap kazandırır." diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler