Yoga Günü İstanbul'da böyle kutlandı

Hindistan Başbakanı Narenda Mudi, ilk kez düzenlenene Uluslararası Dünya Yoga Günü’nde, Başkent Yeni Delhi’de Kral Bulvarı’nda toplanan 35 bin kişiyle birlikte yoga yaparken, İstanbul’daki Hintliler de şehrin çeşitli yerlerinde Yoga Günü’nü kutladı. Etkinliğe çok sayıda meraklı da katıldı.

Yoga Günü İstanbul'da böyle kutlandı
- A +

 

Uluslararası Yoga Günü 21 Haziran 2015’te tüm dünyada büyük bir coşku ve neşeyle kutlandı. İstanbul’da da Avrupa ve Anadolu yakasında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yoga uygulayıcıları, Yoga meraklıları ve toplumun her kesiminden insanlar bu etkinliklerde yer aldı.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu da İstanbul Yoga Merkezi ile işbirliği içinde Anadolu yakasında Caddebostan’da, Avrupa yakasında ise İstiklal Caddesinde Tünel Meydanında ve Maçka Parkında Uluslararası Yoga Gününü kutladı.
Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Manish Gupta açılış konuşmasında, bu iki etkinliği  işaret ederek, Uluslararası Yoga Gününün önemine ve insanın bütüncül gelişimi ve sağlığı için Yoganın yararlarına vurgu yaptı.

“BEN YERİNE BİZ OLMA GİRİŞİMİ”

Hindistan’ın Başkenti Yeni Delhi’de Pazar sabahı 35 bin kişinin en önünde yer alan Başbakan Narenda Mudi, “Bu, ‘Ben’ yerine ‘Biz’ olma girişimidir, kendi dünyamızı evrenle birleştirme çabasıdır, vücut ve ruh birliğinin hissedilmesi girişimidir. Eğer ki gerçekten dengeli, stressiz bir yaşam istiyorsak dengeli bir içsel benliğe ihtiyacımız var. İçsel benliği dengeleme fırsatını ise hergün bir süreliğine kendi  benliğimizi keşfetmeye çalışırken yaptığımız Yoga uygulamasıyla elde edebiliriz. Yoga ile küçük bir başlangıç demek büyük bir hayalin startını vermek demektir. Ben tüm kalbimle Uluslararası Yoga Gününü destekleyen uluslararası toplumu tebrik ediyorum. Umarım bu girişim hayatınızı stresten uzaklaştırır, neşeyle doldurur, zamanı hakkıyla yaşamayı öğretir, kendi gücünüzü ve potensiyelinizi keşfetmenizi ve kendi içsel enerjinizi daha da güçlendirebileceğiniz yollar bulmanızı sağlar.
Yoga insanlığın ve dünyanın bir mirasıdır. Bu miras sizin mirasınızdır. Ve bu büyük mirası gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak bizim görevimizdir” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler