Yine sınav yine skandal

Yaklaşık 1 milyon adayın merakla beklediği LYS sonuçları, dün açıklandı. ÖSYM, Kimya’da 2, İngilizce’de 1 sorunun iptal edildiğini bildirdi. Puanlar, adayların 3 soruyu doğru yaptığı kabul edilerek hesaplandı

Yine sınav yine skandal
- A +

 

Milyonlarca üniversite adayının merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları 9 günde açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını dün akşam saatlerinde https://sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrendi. ÖSYM, sınav sonuçları açıklandığı dakikalarda 20 Haziran’da yapılan fen bilimleri sınavının (2015-LYS-2) kimya testinin temel soru kitapçığında yer alan 8 ve 14. sorular ile 14 Haziran’da yapılan yabancı dil sınavının (2015-LYS-5) İngilizce testinin temel soru kitapçığındaki 49. sorunun iptal edildiğini bildirdi. İptal kararını ÖSYM yönetim kurulunun aldığı belirtilen açıklamada, soruya yanıt veren tüm adayların doğru şıkkı işaretlediğinin kabul edildiği bildirildi.

Her yıl sınav sonuçlarıyla birlikte açıklanan ve kaç adayın birinci olduğu, kaç adayın tam puan aldığı, hangi testlerde adayların daha çok net yaptığı, hangi okulların en başarılı lise türü olduğu gibi bilgileri içeren sınav istatistikleri ise yayımlanmadı. LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 sınavlarında adayların en başarılı olduğu test coğrafya 1-2; en başarısız olduğu testler ise geometri, matematik ve fizik oldu. LYS puanlarının lise türlerine göre dağılımına bakıldığında MF ve TM’de en başarılı okul türü yine fen liseleri oldu. Polis Koleji ise TS puan türündeki ortalama başarısı ile fen liselerini bile geride bıraktı.

Sıfır çekenler açıklanmadı
ÖSYM, bu yıl da kaç öğrencinin sıfır çektiğini ve dereceye giren öğrencilerin kimlikleri ile bölgesel verileri açıklamadı. Ancak bazı okullar ve adaylar, şampiyonluklarını sosyal medyadan ilan etti. Buna göre, İzmir Yamanlar Koleji öğrencileri altı puan türünde birinci oldu. Öğrencilerden Murat Kaya, TM-1, TM-2, TM-3 puan türlerinde Türkiye birincisi oldu. Yine İzmir Yamanlar Koleji öğrencisi Emre Kızıltuğ Dil 1 ve Dil 2 puan türünde Türkiye birincisi, Melih Demir Dil 3 puan türünde Türkiye birincisi oldu. Son olarak öğrencilerden Musa Said Arık da, TM 1-2-3 puan türlerinde Türkiye ikincisi oldu. Tercih işlemleri 6-14 Temmuz arasında yapılacak.

500 tam puan alan birer kişi
YGS sonrası, 1 milyon 368 bin 941 aday, herhangi bir LYS’ye girme hakkı kazandı. Bunların 757 bin 824’ü LYS-1’e, 400 bin 637’si LYS-2’ye, 737 bin 957’si LYS-3’e, 454 bin 142’si LYS-4’e ve 84 bin 919’u LYS-5’e girdi. LYS-1’de 50, LYS-2’de 24, LYS-3’te 43, LYS-4’te 49 ve LYS-5’te 8 adayın sınavı geçersiz sayıldı.

LYS’de birer kişi, tüm puan türlerinde 500 tam puan alarak birinci oldu.

ÖSYM, yayımladığı istatistiki verilerde yükseköğretim programları kontenjanlarına da yer verdi. Buna göre, devlet, vakıf, KKTC ve yurtdışı yükseköğretim kurumları için toplam kontenjan 1 milyon 56 bin 129 olarak belirlendi. Devlet üniversitelerinde ön lisans için 447 bin 750; lisans için 407 bin 84 ve özel yetenekle öğrenci alan programlar için 20 bin 155  kontenjan ayrıldı. YÖK’ün, bu sene devlet üniversitelerinin lisans kontenjanlarını düşürmesi, vakıf üniversitelerinin ise kontenjanlarını artırması dikkati çekti.

Yorum Ekle