Yıldırım, 'ideal şehir' olma konusunda kararlı adımlar atıyor

Bursa.com'da yayınlanan Bursa'nın Öncüleri programına konuk olan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım'ı, 'İdeal Şehir' yapma konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Kentsel Dönüşüm'e hız kazandırdıklarını söyleyen Edebali, Yıldırımlılardan destek beklediklerinin de altını çizdi.

Yıldırım, 'ideal şehir' olma konusunda kararlı adımlar atıyor
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Bursa'nın Öncüleri programına konuk olan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ‘İdeal Şehir Yıldırım’ın oluşmasında kentsel dönüşümün zorunluluk olduğunun altını çizerek “Plansız yapılaşma ile oluşan sağlıksız, niteliksiz ve güvenli olmayan yapılarımız ve yaşam kalitesi açısından sorunlu alanlarımız bize yeni bir başlangıcı zorunlu kılmaktadır” dedi.

1903 yılından bugüne kadar yaşanan 130 depremde 110 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yaşanan depremler sonrası binlerce çocuk öksüz ve yetim kaldı. 2 milyon evimiz yıkılırken milyonlarca ev ise hasar gördü. 1939 yılında Erzincan’da yaşanan depremde 33 bin insanımız canından oldu. 1999 yılında yaşadığımız Gölcük depreminde milli gelirimizin yüzde 15’ini kaybettik” diye konuştu. Türkiye’nin 24 bin 500 kilometre aktif fay üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Başkan Edebali, “Her 20 yılda bir yıkıcı bir depreme maruz kalıyoruz ve 30 şehrimiz yıkıcı fay hattı üzerinde. Bursa’mız da deprem riski açısından birinci derece deprem bölgesi üzerinde yer alıyor. Bu büyük risklerden kurtulmanın yolu ise etkili ve sürdürülebilir bir şehir dönüşüm programının gerçekleşmesi ile mümkündür. İnsanlarımızın yaşam kalitesini artıracak bu çalışmayı ortak akıl ile hayata geçireceğiz. Uzun vadeli bir perspektif ve sarsılmaz uygulama kararlılığı ile hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

MAHALLE KÜLTÜRÜ KORUNACAK

Yıldırım’da şehircilik anlayışının küçük modelinin mahalleler olduğunu belirten Başkan Edebali, “Yıldırım’ın nihai dönüşümünde toplumsal değerlerine bağlı, aile dostu bir şehir inşa edeceğiz. Bir mahalleyi dönüştürürken sadece mekânsal değil; sosyal, kültürel ve ekonomik boyutlarıyla planlama yapacağız. Mahallelerin sosyal tesislerle, iş yerleriyle, istihdam imkânlarıyla, üretim kapasitesiyle canlılığını sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Merkezi yönetim, yerel yönetim ve özel sektörün birlikte çalışmasıyla kentsel dönüşümü gerçekleştireceklerini dile getiren Başkan Edebali, “Özel sektör çalışmasıyla Davutdede Mahallesi, Değirmenlikızık Mahallesi, 75. Yıl Mahallesi ve Sinandede Mahallesi’nde mimari kalitesi yüksek projelerle dönüşüme başladık. Onlarca mahallemizde plan, uygulama ve mimari proje çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

‘YILDIRIMLILARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ’

Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için vatandaş desteğinin şart olduğunun altını çizen Başkan Edebali, “Vatandaşlarımızın merak ettiği kentsel dönüşüm konusunda aracısız bir şekilde muhatap olacak Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni hayata geçirdik. Kentsel dönüşüm hakkında bilgi almak isteyen hemşehirlerimiz, konusunda uzman şehir planlamacıları, mühendisler, mimarlar ve sosyologlardan oluşan ekibimize, ister internet sitemizden, ister 444 16 02 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden, isterlerse de Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezimize gelerek her türlü soruya cevap bulabilecekler” ifadelerini kullandı.

ORTAK GELECEĞE YATIRIM

Yarınların Yıldırım’ını, bugünlerden görebilen vizyonla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Başkan Edebali, “Bu dönüşüm sürecinde bütün aşamalar belediye olarak bizim kontrol ve denetimimizde olacaktır. Yıldırımlılara altyapısı tamamlanmış, deprem güvenliği olan sağlıklı yaşam alanları oluşturmak için çalışıyoruz” dedi. Kentsel dönüşümün bir zorunluluk olduğunun altını çizen Başkan Edebali, “Dönüşümün daha iyi bir yaşam için gerekli olduğunu hemşehrilerimizin birbirlerine anlatmalarını rica ediyoruz. İdeal Şehir Yıldırım’ için kentsel dönüşüm birlikte başarmamız gereken ortak geleceğimizin yatırımıdır” diye konuştu.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ