Yeşil çayın bir faydası daha ortaya çıktı

Kanser gibi pek çok hastalıktan koruyucu etkisi olduğu bilinen yeşil çayın, kalbe de iyi geldiğini belirtildi

Yeşil çayın bir faydası daha ortaya çıktı
- A +

 


5000 yıldan daha uzun süredir tüketildiği bilinen yeşil çayın, doğadan gelen en en büyük iyilik olduğunu vurgulayan Diyetisyen Sanem Apa Doğan, Hollanda, Japonya ve Çin’de yapılan araştırmalara göre yeşil çayın kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu söyledi. 

Apa, Hollanda’da yapılan ve 37 bin kişinin katıldığı çalışmayla, günde 3 fincan yeşil çay tüketmenin kalp sağlığını koruduğunun ve kalp hastalıklarına bağlı ölümleri ortalama yüzde 45 oranında azalttığının kanıtlandığını aktardı.

Yeşil çayın en önemli bileşiği olan epigallokateşingallat (ECGC)’nin birçok hastalığa iyi gelen ve tedavi edici özelliği olan bileşik olduğunu vurgulayan Apa, “Kalp sağlığı tüm sağlığın korunmasında en önemli etkiye sahiptir. Kalp sağlığınızı korumak belki de yeşil çay içmek kadar kolaydır. Çalışmalar hafif ve aromatik yeşil çay ile kalp hastalığının temel sebepleri olan total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerinde iyileştirici ve düzenleyici rol aldığını göstermektedir. 4 hafta süreyle düzenli kullanımında ilaç tedavisi olmaksızın LDL kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürebilirsiniz” dedi.


“Kateşin ve flavonoidler gibi polifenoller ile antioksidan kapasiteyi arttırıyor. Böylece vücutta serbest radikallerin oluşmasını azaltarak, hücre ve molekülleri zararlı etkilere karşı koruyor. Çünkü serbest radikaller vücutta birçok hastalığa yol açıyor” diyen Diyetisyen Sanem Apa Doğan, kandaki antioksidan kapasitesini artıran yeşil çayın, LDL kolesterol denilen kötü kolesterolün düşürülmesine destek olduğunu anlattı.


Apa, “Yeşil çay içtikten 30 dakika sonra damarlarınızdaki kan akışı daha kolay olur. Çünkü içtiğiniz yeşil çay sizi rahatlatarak kanın daha kolay akmasına yol açar. Açık olan yeşil çayların nasıl toplandığını, ne koşulda muhafaza edildiğini bilmediğimizden ve yeşil çaydan en iyi şekilde yararlanmak için doğru ve güvenilir kaynaklardan elde edilmiş olanlar tercih edilmeli ve demleme süresi 2- 3 dakikayı aşmamalıdır” dedi.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler