Yemen'de sular durulmuyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, dün gece ateşkesin sona ermesinin ardından, Husi Ensarullah hareketi ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına yönelik hedeflere hava saldırısı düzenledi.

Yemen'de sular durulmuyor
- A +

 

Yemen'de Husilere ait hedefler vuruldu

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husi Ensarullah hareketi ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarına yönelik hedeflere hava saldırısı düzenledi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, koalisyon güçlerine ait uçakların, Aden vilayetinde Husilerin kontrolü altındaki Özel Kuvvetler Üssü'ne ve Ali Abdullah Salih yanlılarına ait hedeflere hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Saldırılarda ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair bilgi verilmedi.

Yemen'de dağıtılan yardımlar ihtiyacı karşılamaya yetmedi

Yemen'de yerel saatle 23.00'de sona eren ateşkes kapsamında özellikle güneydeki kentlere yeterli insani yardımın ulaşmadığı belirtildi.

Özellikle yoğun çatışmaların yaşandığı Aden, Taiz, Ed-Dali, Ebyen ve Lahic kentlerinde halkın büyük umut bağladığı ateşkes kapsamında dağıtılan yardımlar ihtiyacı karşılamaya yetmedi.

Yemen'in ticaret ve ekonomi başkenti Aden ve Ebyen halkı, yaşadıkları sıkıntıyı AA muhabirine anlattı.

Aden'in Et-Tevahi ilçesindeki Vaddah Diyalog ve Kalkınma Kurumu Başkanı Arif Naci, "Ne yazık ki, ateşkesten hiç istifade edemedik. Sıkıntılarımız gün geçtikçe artıyor" dedi.

Naci, yardımların başka bölgelere gittiğini ve Aden'e çok az bir kısmının ulaştığını ifade etti.

Ebyen halkından Salim Naci el-Fakir de "Ne yardım geldi, ne elektrik, ne su, ne de gazımız var. Gece gündüz evlerimiz bombalanıyor. Büyük umutlar bağladığımız ateşkes de başladığı gibi bitti. Maaşlarımızı alamadığımız için un ve şeker bile satın alamaz olduk, insani yardımlar da gelmeyince bazılarımız açlığın eşiğine geldi" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler