USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

YEŞİLLİM YEŞİLLİM AMAN

29-09-2023

Başlığa astığımız sözler anlatmak istediğimiz konuya renk katması amacıyla  ‘Tekirdağ yöresinin’ o çok bildik ünlü türküsünden minik bir alıntı.

Malum, Süper Lig’de bu hafta içi oynanan İstanbulspor-Galatasaray erteleme maçında yaşananlar sadece futbol kamuoyunda değil,  ana haber bültenlerinde ilk sırayı alarak gündem oldu.

Hangi sivri zekanın eseri ise Atatürk Olimpiyat Stadı’nın sararan çimlerin güzel görünsün diye gıda boyası ile yeşile boyanması sonucu özellikle yere düşen oyunda beyaz ağırlıklı formayla mücadele eden Galatasaraylı futbolcuların saçlarından tırnaklarına kadar çizgi film kahramanı ‘Hulk’ benzeri ‘yemyeşil’ bir eşkalle ayağa kalkmaları traji-komikti!                                                                                                                            

Son 17 yılda 23 stadyum inşa eden Türkiye, neredeyse 160 günde bir yeni stadyum açılışı yaptı. Ancak ne kadar modern olursa olsun, tüm statların ortak derdi; çimler...

Serildikten üç-beş ay sonrasında gözleri okşayan yeşil zeminler, neden kalitesini kaybeder?                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Örneğin; 3 ay öncesi Manchester City-İnter Şampiyonlar Ligi final için pamuklara sarılan Olimpiyat Stadı’nın halı gibi zemin nasıl olurda Eylül’de bu hale gelir? Keza son dönemlerde milli maçlara sahne olan Konya Stadı’nın bugün sararmış patates tarlasına dönüşen zeminine ne diyeceğiz?

Değerli meslektaşım Ali Sami Alkış’ın bizzat tanık olduğu ve ondan dinlediğim bir  anekdot ile bitirelim…                                                                                                                      

Trabzonspor tesisleri, Türkiye’nin modern anlamda ilk kez çim uygulamasına tanık olmuş bir antrenman sahasına sahiptir. Mehmet Ali Yılmaz’ın başkanlığı döneminde yapılan çim zemin, gösterişli bir törenle hizmete girmişti ama büyük bir sırrı içinde barındırıyordu.

Çimler yanlış sulama ve bakım nedeniyle tamamen sararmıştı. Törende yeşil görünsün diye, Karadenizli pratik zekâsıyla sararan zemin yeşile boyanmıştı. “Bakımı sürüyor, zarar görür” gerekçesiyle kimse zeminin üstüne alınmaz, herkes uzaktan bakar ve şaşılacak şekilde kimse ne olduğunu anlamaz!

Sevgili dostum Alkış; o dönem televizyonlarda program yaptığı için, törene katılmak amacıyla Trabzon’a gider. Sabah erken saatlerde kalkıp açılış töreni yapılacak Türkiye’nin ilk çim zeminini bir an evvel görmek heyecanıyla tesislere gider.                    

 Boyama işlemini bizzat gözleriyle görür!                                                                                  

Onu fark edenler paniğe kapılıp etrafını sarıp, kimseye bir şey söylememesi için ondan yemin alırlar. “Başkan bunu duysa hepimizi kulaklarımızdan tavana asar” diye adeta yalvarırlar.                                                                                                                              

Ve sonuçta tören de, yeşile boyanmış çimlerle çok gösterişli bir şekilde yapılır(!)                        

Ali Sami Alkış yeminine sadık kalır ve bu sır tam 25 yıl saklanır.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?