USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Nazım Hikmet onlarca yıl sonra yine TKM'de

04-06-2024

Bursa’da kent merkezinde alışılmadık, anlamlı bir sergi izlenime sunuldu…

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘2024 Bursa Nâzım Hikmet Yılı’ etkinlikleri kapsamında hazırlanan ‘Bursa’da Özgür Bir Gün’ adlı sergi ziyarete açıldı…9 Haziran'a kadar izlenimde kalacak. 

 ‘Çok Şükür Yaşıyoruz-Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet” dinletisinde ise şiir ve şarkılar Bursalılarla buluştu…

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türk şiirinin büyük kalemi Nâzım Hikmet’in aramızdan ayrılışının 61’inci yıl dönümünde 2024 yılını ‘Bursa Nâzım Hikmet Yılı’ olarak ilan etti.

 Yıl boyunca söyleşilerden atölyelere, okumalardan konserlere, sinema ve tiyatro gösterilerinden sergilere kadar pek çok etkinlik düzenlenecek…

Bu etkinlik sürecinin mimarlarından biri Nazım’ın Bursa Yılları kitabının yazarı Güney Özkılınç’tır… Diğeri ise Şafak Pala’dır… Öykü ve şiir kitapları olan Şafak Pala, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı’dır…

Güney Özkılınç Nilüfer Belediyesi’nde iken son olarak 2019 sonbaharında tüm ilçeye yaydığı geniş katılımlı bir şiir sempozyumu düzenlemişti.

 Aynı yıl Nilüfer’in yanı sıra Bursa’dan da ayrılarak Küçükçekmece Belediyesi’nde Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olmuş; Nilüfer’deki kültür, sanat, müze, envanter deneyimini oraya taşımış ve muhteşem projeleri hayata geçirmişti…

Şimdi yeniden Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi’nde; Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlı oldu…

Bursa Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi 2024 yıl boyu söyleşiler ve atölyeler düzenleyecek.

Okullarda Nâzım Hikmet tanışmaları, Bursa’nın sokaklarında ve meydanlarında Nâzım Hikmet okumaları yapılacak.

Konserler, sinema ve belgesel gösterimleri, tiyatrolar ve sergilerle usta şair kentte ölümsüz kılınacak. Ayrıca yıl içerisinde basılmış bir esere ‘Bursa Büyükşehir Belediyesi Nâzım Hikmet Yılı Ödülü” de verilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey “2024 ‘Nâzım Hikmet’ yılı” tanıtımında şunları söylüyor:

“Evrensel sesi, emeği, adaleti ve barışı her şeyin üstünde tutan dünya görüşü, kentimizin kültürel rotasına ışık tutacağına inanıyoruz.

Bu nedenle Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak 2024 yılını ‘Nâzım Hikmet’e adıyoruz. Yıl boyunca gerçekleştireceğimiz etkinlikler aracılığıyla Nâzım Hikmet’i anacak, onun Türk şiirinde çığır açan şiirlerinin rehberliğinde, söyleşiler ve atölyeler gerçekleştireceğiz. “

Ülkemizin bu değerli isimleri, olması gerektiği gibi Bursa’mızın caddelerinde, salonlarında, eserlerinde daima yaşamaya devam edecek. Tüm halkımızı, etkinliklerimize katılmaya ve Nâzım Hikmet’in barış, adalet ve özgürlük arzusuyla çınlayan sesine kulak vermeye davet ediyoruz…”.

Nâzım Hikmet’in Bursa’daki tek özgür fotoğrafını görme imkanı bulunan sergi, 3-9 Haziran tarihleri arasında ziyaret edebilecek.

 Yazar ve aynı zamanda Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı olan Güney Özkılınç’ın ‘Nâzım’ın Bursa Yılları’ adlı eserinde, Nâzım Hikmet’in Tayyare Kültür Merkezi’nde, arkadaşı Bursalı karikatürist Cemal Nadir’in açtığı sergiyi haber yapmak için 24 Mayıs 1936 tarihinde ilk kez kelepçesi olmadan muhabir olarak geldiği yer alıyor…

 O günün anısına hazırlanan serginin açılışına, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Baba Pala, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Güney Özkılınç, Proje ve Araştırma Sorumlusu Deniz Dalkılınç, Küratör Tuba Okat Koçak ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışının ardından Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Çok Şükür Yaşıyoruz-Şarkılarla, Şiirlerle Nâzım Hikmet” dinletiye, Bursalılar  yoğun ilgi gösterdi.

 Hakan Pişkin ve Yeşim Koçak tarafından Nâzım Hikmet’in şiirleri okunurken, solistler Vedat Sakman, Gülcan Altan ve Jehan Barbur tarafından usta şairin eserleri seslendirildi.

 Nâzım Hikmet’e ait önemli dizeleri Bursalılar için seslendiren sanatçılar, gecenin sonunda dinleyenlerden büyük alkış aldı.

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?