USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İKİ ÇAPASI EKSİK GEMİ

19-09-2023

Bursaspor’un kaybettiği ve de kazandığı maçlarda oyun akışında dikkat çeken bazı sıkıntılar endişe verici. Son Nazilli maçında çok belirginleşen bir sorun var ki acilen çözümü şart. Bu karşılaşmada daha öncekilerde olduğu gibi ilk yarı yine çöpe atıldı. Yüzde 70-30 topla oynama yüzdesinin ev sahibi takımdan yana olduğu bunun göstergesi. İkinci devrenin son 20 dakikalık diliminde rakibin toplu savunmaya çekilmesiyle Yeşil Beyazlılar tempo ve pres yapıp bu göstergeyi 55-45 lehine çevirdi ama bir sonuç elde edemedi. Çünkü bu kadar topla oynayan takımın kaleyi bulmayan toplam 5 şutu vardı!                                                                                                                       

Ve bir kez daha gördük ki, Yeşil Beyazlılar’ın geçen sezondan bu yana devam eden kapalı savunmaları çözebilme kabiliyeti çok düşük. Sahadaki futbolcular topu yavaş kullanıyor.

Ve orta sahada fark yaratacak, kilit pas atacak futbolcu yok.

Geçen yıl orta alanda Kubilay Sönmez forvet arkası Hasan Ayaroğlu’nun da desteği ile topu hızla ileri Enver Cenk’e çıkarıyor pozisyon yaratılıyordu.  

Gemilerde burun ve arka uçta işlevi çok olan iki adet çapa bulunur. Sıkıntılı ve acil durumlarda bu çapalar imdat kolu gibi devreye sokulur

"Hücum eden takımların da iki çapası olur.

Bunların en önemlisi santrfordur.

Tüm takım santrfora bakar ve ona göre pozisyon alır.

İkinci çapa ise oyun kurucudur.

Bu iki görevli takımın, yani geminin ne yana hareket edeceğini belirleyen ve takımı da oynatan isimlerdir.” 

Oyun kurucu seti başlatır ve bilhassa bekleri ileri çıkartır. Santrfor ise sırtı rakip kaleye dönük top tutabilen; gezebilen; öne çıkıp top alabilen biriyse yanındaki isimleri de pozisyona sokan unsur olur.

Anlaşılacağı üzere rakip yarı alanda top tutmak istiyorsanız çapa rolünü üstlenecek santrforunuz şart oğlu şarttır.                                                                                                               

 Özellikle evinizde hemen topun arkasına geçen rakiplerle oynuyorsanız topu kullanacak ve oyuna sokacak bir 'playmaker'a ihtiyacınız vardır.

Koşullar gereği böyle iki oyuncuyu bulsanız bile bugün itibarıyla takıma katamayacağınıza göre mevcut kadrodan bu nitelikte futbolcuları bulmak zorundasınız.

Benim gözüme çarpan olmadı ama Nedim Vatansever Hocamız ne düşünür bilemiyorum.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?