USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Hoş geldin...

09-01-2023

Nasıl geçtiğini anlamadığımız 2022 yılından 2023 yılına geçtik. Yaşım ilerledikçe yıllar daha mı hızlı geçiyor diye düşünürken, 16 yaşındaki kızım da “zaman ne kadar hızlı geçiyor, 2022 nasıl bitti hiç anlamadım” dedi. Anladım ki yaşla değil hayat koşturmacası ile ilgili bir şey bu. Malum artık çocuklar da bizim çocukluğumuzdaki gibi değil. Yarım gün okul, sonra arkadaşlarla vakit geçirme, evde tek kanal, bütün aile aynı odada, yeri gelip sıkıldığımız günler. Şimdi bir sosyal medyaya girdiğinde nasıl geçtiğini anlamadığın 1 saat, ömürden geçen 1 saat, en az tabi. İşte genç yaşlı demeden bu koşuşturmacanın içinde hareketli, devinimli bir yılı daha geride bıraktık.

Ve geldi 2023. Hükümetten pek çok konuda beklediğimiz açıklamalar ardı ardına gelmeye başladı. Bizim de heyecanla her yılbaşı beklediğimiz Türk Patent ve Marka Kurumu harç artışı da diğer harçlar gibi ayın 1’inde açıklandı. Oran %100. Tüm harçlar iki katına çıktı. 22 yıldır bu sektörde çalışıyorum ilk defa böyle bir artışa tanık oluyorum. Umarım bir daha da hiç olmam. Artış oranlarının yüksek olacağı belirtilse de Cumhurbaşkanlığı inisiyatifi ile daha düşük bir oran olacağını umut etmiştim. Haliyle biz ve diğer patent ofisleri fiyat düzenlemesine gitti ama sanırım önce bu harçlara bizim alışmamız gerekecek. Verdiğimiz her fiyat önce bize yüksek gelirken, kendi maliyetlerimizin de geçen yılbaşından beri oldukça arttığını düşünüp, ikna oluyoruz. Bu sadece bizim için değil, her sektör için aynı sanırım. Maliyet fiyat hesaplaması artık iyice zorlaştı.

Böyle bir ekonomik durum nereye gidecek? Yapılan artışlar geçen yıldan beri gelen maliyet artışları hesaplanarak yapıldı. Aslında pek çok sektörde geçen yıl planlanamayan artışlar şimdi fiyatlara yansıtıldı. Geçen yılın tahmin edilemeyen giderleri yeni karşılanacak. Ya bu yıl eklenecek tahmin edilemeyen maliyet artışları. Umarım 2023’te yükselen bir ivme ile artışlar yaşamayız.

Güzel geçmesini ummakla beraber, 2023’ün biraz karışık geçeceği belli. Maaş artışları, tazminat ödemeleri, işten çıkmalar, çıkarılmalar. Şirketlerin içi biraz hareketli olacak, özellikle çok personel çalıştıran şirketler için. Seçimin de olmasıyla beraber ülke genelinde de bir hareketlenme yaşanacağı malum. Yani yılın ilk yarısı hepimiz için biraz heyecanlı.:-) 2. yarısında yeni sistemin oturacağı, yeni düzenin belli olacağı, ekonomik istikrarın sağlanacağı bir yıl olmasını umut ediyorum.

HOŞ GELDİN 2023

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?