USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Bağımsız Hekimler Birliği: 'Önce Hekimlik, Birlikte Güçlüyüz!"

Bağımsız Hekimler Birliği: 'Önce Hekimlik, Birlikte Güçlüyüz!"
08-04-2024

Bursa Tabip Odası’nda (BTO)  uzun yıllardan sonra kongrede iki liste yarışacak. Çağdaş Hekimler ile Bağımsız Hekimler Birliği…

20 Nisan’da başlayan genel kurulun seçimli oturumu ise 21 Nisan’da gerçekleşecek.

Çağdaş Hekimler geçtiğimiz günlerde yönetim ve diğer kurul adaylarını düzenledikleri bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşmıştı…

Hafta sonu da Bağımsız Hekimler Birliği yönetime neden talip olduklarını, hedeflerini ve kurul adaylarını kamuoyu ile paylaştı…

Grubun mottosu “Önce hekimlik, birlikte güçlüyüz” …

BTO’da yasa gereği genel kurulda başkan değil kurul üyeleri seçilir. Ama her grubun da bir öncüsü yani başkan adayı olur. Basın açıklamasını okuyan, adı broşürün en başında yer alan kişidir. Üyeler de kimin başkan olacağını bilerek oy verir… (TMMOB’a bağlı odalarda da aynı durum söz konusudur.

Dolayısıyla adı listenin başında yer alan ve basın açıklamasını okuyan Uz. Dr. Ünal Kurtoğlu’nun Bağımsız Hekimler Birliği’nin başkan adayı olduğunu söyleyebiliriz

Ünal Kurtoğlu’nun sunumundaki görselde Türk Tabipler Birliği (TTB) kendininki yerine Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe logolarıyla ironik bir gönderme yapılmış…

Kurtoğlu TTB’yi tanımlarken bir sivil toplum kuruluşu değil Anayasa’da tanımlanan bir kamu kuruluşu olduğuna dikkat çekti

Hekimliğin bir sanat ve bilim olduğunu ve öyle algılanması gerektiğini vurguladı ve “Hekimleri şartlar zorlarken TTB de, çözüm odaklı olmadı. Hekimler TTB’yi hekimleri temsil etmeyen bir kurum olarak görüyor!” dedi.

Kurtoğlu oldukça sıra dışı bir saptamada bulundu:

“TTB sahayı yanlış okudu. Hekimlerin çoğu üye değil. Aslında TTB çok önemli bir kuruluş Kimsenin katılmadığı oda seçimleri gerçekleşiyor. TTB iyice zayıflıyor. Bu hükümetlerin işine geliyor. Siyasetçiler memnun, ama biz hekimler memnun değiliz.”

TTB 50 YILDIR AYNI ÇİZGİDE

Ünal Kurtoğlu, TTB’yi eleştirmeyi sürdürdü:

“En zor zamanlarda özveri ile halkımızın yardımına koşan hekimler ve mesleğimiz hekimlik her geçen gün güç kaybetmekte, hekimler yoğun iş yükü yanında maddi ve manevi problemler ile de baş etmeye çalışmakta.

 Son 50 yılda hekimler seslerini duyurabilmek ve problemlerini çözmek amacıyla birçok dernek ve sendika kurdu.

 Bu kuruluşlar belli kazanımlar da elde etti, ancak hekimlerde birlik oluşturamadı. Birlikteliğin oluşamaması, hekimlerin güçlü temsil edilememesi ve mesleğimizin itibarsızlaşması ile sonuçlandı.

Bağımsız Hekimler Birliği olarak hekimlerde birlik vizyonu yüklenmesi gereken en önemli kurumun Türk Tabipleri Birliği (TTB) olması gerektiği kanaatindeyiz.

Bağımsız Hekimler Birliği hiçbir ayrım yapmaksızın tüm hekimlerimizi Tabip odası çatısı altında toplamak için yola çıktı.

Birlik vizyonunu taşıması gereken Türk Tabipleri Birliği yaklaşık 50 yıldır aynı çizgide politikalar üretmektedir.  

TTB’nin hekimlik ile ilgili eylemlerinden en önemlisi olan grev çağrılarına özelde çalışan neredeyse hiçbir hekim katılmamış ve kamudaki hekimlerden de en kötü hekimlik koşullarında bile çok sınırlı katılım olmuştur.

TTB’ne hekimlerin ne de toplumun gözünde olması gereken yeri dolduramamış, eylemleri etkili olamamış, problemlerinin çözümlenmesinde diplomasi ve diyaloğu kullanamamıştır. Sonuçta hekimlerin TTB’ne olan inançları, ilgileri, destekleri azalmış ve dahası toplum gözünde marjinal ideolojik-siyasal bir birlik gibi algılanmasına neden olmuştur.

Bu başarısızlığın altında; hekim ve sağlık odaklı tartışmaların merkezinde olması gereken TTB yönetiminin, ideolojik ve siyasi söylemlerle ön planda olması yatmaktadır.

 Hekimlerce sahiplenilmeyen TTB ye ülkemizdeki tüm hekimlerin yarısından fazlası üye olmamış, üye olanların çoğu da yasal zorunluluktan üye olmuştur. Oda seçimlerine katılım da kayıtlı üyeler arasında bile yüzde 5-15 arasında değişmektedir. “

‘DEĞİŞİM, YENİLİK, SAĞLIK VE MESLEK ONURU İÇİN’

Ve BTO üyesi tüm hekimlerden destek istedi:

“…21 Nisan 2024 tarihinde Bursa Tabip Odamızın Olağan Seçimli Genel Kurulu yapılacak. Bu bir bayrak yarışıdır, temennimiz Bursa Tabip Odası seçimi kardeşlik yürüyüşü ve medeniyeti ile halkımıza örnek olsun.

 Seçimdeki rekabetimiz fakülte sıralarındaki sınavlardaki tatlı rekabetten ibaret olacaktır. Biz kazanırsak Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün övdüğü ve güvendiği Türk hekimlerini birleştirecek, mesleğimizin itibarını olması gereken en üst düzeylere taşıyacak ve TTB’nin danışılan, sözü dinlenen daha da itibarlı siyaset üstü bir kurum olmasını sağlayacağız. Bu amaçla, hekimlik mesleği ve sağlık için dertlenen her hekime ve hekimleri temsil eden bütün gruplara ulaşmaya çalıştık. Tüm hekimleri heyecanımıza ortak olmaya ve Bağımsız Hekim Birliği ne destek olmaya davet ediyoruz.

Hekim hakları için mücadele veren, çözüm odaklı bir Tabip Odası, Değişim, yenilik, sağlık ve meslek onuru için, bütün hekimlerin Tabip odasına sahip çıkmasını ve “Bağımsız Hekimler Birliği “ne güç vermesini istiyoruz.”

DEĞERLER VE AMAÇLAR

Uz. Dr. Ünal Kurtoğlu, Bağımsız Hekimler Birliği Grubunun değerleri ve amaçlarını ise şöyle sıraladı:

“1- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimizin temel değerlerine, milletimize ve devletimize bağlılık temel ilkemizdir.

2- Tıp eğitiminin kalitesi korunmalı ve bilimin ışığı yolumuzu aydınlatmalıdır.

3- Ülkemizdeki bütün hekimlerin Tabip odasına kayıtlı olması sağlanmalı, oda aidatı işveren tarafından karşılanmalıdır, bu amaçla çalışacağız.

4- Hekim olmayanların tıbbi uygulamalarını ve şarlatanlığı engellemek görevimizdir.

5- Çalışma özgürlüğü- güvenliği ve hekim hakları: Her hekim mesleğini kamu ya da özelde bağımsız olarak ve kendini güvende hissederek yapabilmelidir.  Muayenehaneler üzerindeki her tür baskı kaldırılmalı, muayenehane reçeteleri-raporları SGK ve tüm resmî kurumlarca tanınmalıdır.

Muayenehane açmayı teşvik edip her tür idari ve hukuki desteği vereceğiz ve engellemelerle mücadele edeceğiz.  Özel sektördeki hekimlerimizin sözleşme süreçlerine yardımcı olmak için komisyon kuracağız.

6- Muayenehane hekimlerine ve sağlık turizmi gibi önemli bir sektöre pranga vuran 29 Temmuz 2023 tarihli “Sosyal medya ve bilgilendirme Yönetmeliği’nin değişmesi için çalışacağız. Gereken yalan beyanın engellenmesi ve kişi hakkının korunması olmalıdır, görevini hakkıyla yapan bir hekimin bilgilendirme yapmasından daha doğal ne olabilir.

7- İşyeri hekimlerimiz ve OSGB’lerde görevli işyeri hekimlerimizin haklarının korunması, ücretlerin işyeri sahibi tarafından değil bir fon oluşturularak devlet tarafından ödenmesi için idari ve hukuki düzeyde çalışırken, sertifika kiralanmasını engellemek için komisyon kuracağız.

8- Aile hekimliği ve diğer hekimlik uygulamalarında idari standardizasyon sağlanmalı, hekimlik yasası çıkarılmalı ve bunun için Türk Tabipler Birliği etkin bir kurum olmalıdır.

9- Kamudaki hekimlerimizin yaşadığı ücret adaletsizlikleri, kadro- atamalardaki sorunlar ve mobbing gibi problemleri çözmek için hekimlere hukuki destek vereceğiz.

10- Emekli hekimlerimizden mağdur olanlar için Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın kapısını aşındıracak, adaletsizliği bitireceğiz.

11-Asistan hekimlerin problemlerinin çözümü için akademisyenlerle asistanlar arasında köprü olacağız.

12- Şehrimizde Hekimlerimize hizmet sunacak kaliteli mekanlar üreteceğiz. Bu şehrin tüm dinamiklerinde en önde ve hekimlerin sesi olacağız.

13- Odamızı evrak temin yeri olmaktan çıkarıp 7/24 sizinle yaşayan aktif bir birlik haline getireceğiz.”

BAĞIMSIZ HEKİMLER BİRLİĞİ  KURUL ADAY LİSTELERİ

Yönetim Kurulu Aday Listesi:

 "Ünal Kurtoğlu,  Tuba Engindeniz,  Gül Güner Nar,  Rıdvan Kardeş, Muhittin Pekuz, Rıza Eröksüz, Cem Kaya..."

Denetim Kurulu Aday Listesi

"Erol Comart,  Özgür Oktay Nar, Uğur Demirci."

Onur Kurulu Aday Listesi:

"Mehmet Karadağ, Nurullah Doğan, Hande Gürbüz, Aliye Balkan Özmen, Yusuf Bilen,."

TTB Büyük Kongre Aday Listesi

"Oktay Çelik, Ali Erol, Ömer Beyazoğlu, Ramazan Harmancı, Hasan Nasuhi Budak, Muharrem Bostancı, Nizameddin Koca, Ali Özeren,  Sema İdil."

 

 

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?