USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Enerjide sürdürülebilirlik

26-09-2022

Yukarıdaki belli başlı krizler arasında dünyanın üretimini gerçekleştiren sanayiler için en önemlisi kuşkusuz enerji krizinin adım adım kendi kapılarını çalması ya da çalmak üzere olmasıdır. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların ardından Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz tedarikini kesmesi kıta genelinde eşi benzeri görülmemiş ölçekte bir enerji krizi ortaya çıkardı. Bu gelişme dünyanın geri kalanı için de alarm zillerinin çalmasına yeterli oldu.

Üzerinde yaşadığımız bu küçük mavi gezegenin içerisinde daha çok uzun yıllar yaşamak zorunda olan insanlık ve aslında tüm canlı türleri için sürdürülebilir bir yaşam modeline geçmekten başka bir çare görünmüyor. Bugünden sonra hem bireysel hem de endüstriyel alanda daha bilinçli ve daha sorumlu davranmak zorunda olduğumuzu idrak etmeliyiz. Gelişen teknoloji daha fazla enerji tüketmeye zorlarken dünyanın iklimi bize tam tersini söylüyor.

Sürdürülebilirlik çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım artmalı. Ayrıca dünyada yaşanan krizlere bakıldığında enerji krizinin ne kadar büyük bir problem haline geldiğini hep birlikte takip ediyoruz. Enerjide dışa bağımlı olmanın verdiği kayıpları göz önünde bulundurduğumuzda elektrik enerjisini ülkemizde daha çok doğalgaz ve kömürden ürettiğimizi düşünürsek, her işletmenin yenilenebilir enerji üretimi konusunda adım atması son derece önemlidir. Yaşayabilecek bir dünya için sürdürülebilirlik şart. Paris İklim Anlaşması kriterlerini göz önüne alırsak, sürdürülebilirliğin temel ilkelerinden biri de doğayı korumak için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı olmalıdır.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?