Yaz Kur'an kursları başladı

Türkiye genelinde olduğu gibi İnegöl'de de öğrenciler, Kur'an eğitimi için camilere ve Kur'an Kurslarına koştu. İlçe Müftülüğü tarafından 200 Cami ve Kur’an Kursunda açılan yaz Kur’an kurslarında 10 bin öğrenci 21 Ağustos'a kadar eğitim alması hedefleniyor.

Yaz Kur'an kursları başladı
- A +

 

Eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte çocukların yaz sezonunu değerlendirmeleri ve dini değerlerini daha iyi öğrenmeleri adına Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yurt genelinde başlatılan Yaz Kur’an Kursları, İnegöl’de de İlçe Müftülüğü nezaretinde açıldı. Dün İnegöl Merkez Kur’an Kursu bahçesinde düzenlenen Yaz Kur’an Kursları açılış törenine Yenişehir Müftüsü, İnegöl Müftü Vekili Mehmet Nedim Bakır, Din Görevlileri, Kur’an Kursu öğreticileri ile öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan İnegöl Müftü Vekili Mehmet Nedim Bakır, dünyada insanın en değerli varlığının çocuğu olduğunu belirterek, “Peygamber Efendimiz ümmetine emanet olarak bıraktığı en önemli husus Kur’an-ı Kerim’dir. Çocuklarımızı bu emanetle buluşturmak suretiyle çocuklarımıza karşı en önemli vazifelerden birini yerine getirmiş olacağımıza inanıyorum. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin çok önemli bir müjdesi vardır. Buyuruyorlar ki, ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğreteninizdir.’ Dolayısıyla çocuklarımızı böyle bir müjdeye layık ettirmek, böyle bir şerefe erişmeleri için yardımcı olmak anne-babalar için en önemli vazifedir. Yaz tatili girmesiyle birlikte İnegöl’de mübarek ayda Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek ve dini bilgilerini artırmak maksadıyla, anne-baba ve meleklerin hayır duaları eşliğinde çocuklarımız akın akın camilere gitmektedirler. Çocuklarımızın bu şevklerine şevk, gayretlerine gayret katmak maksadıyla anne-babalara ve aynı zamanda biz öğreticilere, din görevlilerimize ciddi görev düşmektedir. Bu da çocukları teşvik etmek için şefkatle, rahmetle, sevgiyle ve iyilikle yaklaştığımız takdirde çocuklarımıza dersin sonunda ‘Hadi ders bitmiştir evlerinize gidin’ dediğiniz de, ‘Hocam biraz daha kalalım’ diyeceklerine inanıyorum” dedi.

HEDEF 10 BİN ÖĞRENCİ

Bu yaz İnegöl'de 160 cami ve 40 Kur’an Kursu olmak üzere toplam 200 yerde Kur’an eğitimi verileceğini ifade eden Bakır, “Ayrıca bu 200 yerde Kur’an Kursu öğreticisi, fahri öğreticiler, İmam ve Müezzin kayyım olmak üzere toplam 360 görevlimiz tarafından eğitim verilecek. 2014 yılında İnegöl’ümüzün genelinde 9 bin civarında öğrencimiz Yaz Kur’an Kurslarında eğitim aldılar. 2015 yılında inşallah bu sayıyı 10 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

SURİYELİLERE KUR’AN EĞİTİMİ

İnegöl’de 700’ün üzerinde Suriyeli mülteci ailenin bulunduğunu belirten Bakır, “Bu ailelerin çocuklarının da özellikle Kur’an-ı Kerim’i ve dini bilgiler öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Yine Din Görevlilerimizin nezaretinde birkaç Cami de onlara da ders vermeye başlayacağız. Ve nitekim Tabakoğlu Camiinde şimdiden saat 17.00-.19.00 arasında 15’in üzerinde öğrenciye ders verilmeye başlanmıştır. Talepler artması halinde başka camilerde de bu tür imkanlar sağlamaya çalışacağız. Kurslarımızda 21 Ağustos'ta son bulacak” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından Müftü Vekili Mehmet Nedim Bakır, Merkez Kur’an Kursu içindeki etütleri gezerek, Kur’an-ı Kerim eğitimi alan öğrencilerle sohbet etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler