sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Yaz aylarında sıvı tüketimine dikkat!

Melid Park Hastanesi Uzman Diyetisyen Tuba Nur Yıldız, yaz aylarında bol sıvı tüketmek gerektiğini belirterek, suyun yanı sıra sade maden suyu, tuzlu ayran, ev yapımı naneli limonata veya az şekerli kompostonun içilebileceğini bildirdi.

Yaz aylarında sıvı tüketimine dikkat!
- A +

 

Yıldız, ANKA'ya yaptığı açıklamada, yaz aylarında düzensiz ve yanlış beslenmenin, sıvı ve mineral kaybı, besin zehirlenmeleri ve metabolizmayı bozarak verilen kiloların geri alınması gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Günlük sıvı tüketilmesi gerektiğini kaydedenYıldız, şunları ifade etti:

"Bu sıvının yarısını su olarak, yarısını da terlemeyle meydana gelen mineral kaybını telafi etmek için sade maden suyu, tuzlu ayran, ev yapımı naneli limonata veya ev yapımı az şekerli komposto olarak tüketmek sağlıklı olacaktır. Aşırı miktarda su tüketiminin böbreklerin zarar görmesine ve vücutta ödem oluşmasına yol açabileceği de unutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise yaz aylarında artan besin zehirlenmeleridir. Besin zehirlenmeleri zamanında önlem alınmazsa yoğun sıvı kaybından dolayı ciddi sonuçlar doğurabilir. Sıcak havalarda besinlerin bozulma riski daha yüksektir. Özellikle et, süt ve süt ürünleri gibi yüksek bozulma riski olan besinleri güvenilir yerlerden almaya dikkat edilmelidir. Toplu beslenme yerlerinde mutlaka hijyen kurallarına, özellikle besine temas edecek kişinin hijyenine dikkat edilmelidir. Yine yaz aylarında çokça tüketilen sebze ve meyvelerin iyice yıkanmış olması oldukça önemlidir."

"ÖĞÜN SAYISI VE DÜZENİNE DİKKAT EDİLMELİ"

Öğün sayısı ve düzenine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Metabolizmayı gün içinde dinamik tutabilmek için az ama sık sık beslenmek gerekiyor. Günlük 3 ana, en az 2 ara öğün şeklinde beslenmek, dengeli beslenmenin altın kuralıdır. Günün en önemli öğünü olan kahvaltı özellikle erken yapılmalı, yarım yağlı peynir, zeytin, şekersiz reçel veya marmelatlar, bol miktarda mevsim sebzeleri, haftada en az 2-3 kez haşlanmış yumurta tüketilmelidir. Siyah çay tüketenler özellikle şekersiz ve açık bir şekilde tüketmelidir. Bunun yerine yarım yağlı süt, taze sıkılmış meyve suları, ıhlamur gibi içecekler de tercih edilebilir.

Omega-3 yağ asitlerinden zengin olan balık haftada en az 1-2 kez tüketilmelidir. Et, tavuk, balık gibi besinleri ızgara veya haşlama olarak pişirmeye özen gösterilmelidir. Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeğini, pirinç ve makarna yerine bulguru, şerbetli tatlılar yerine az şekerli sütlü tatlıları veya dondurmayı tercih etmek ve özellikle hamur işlerinden uzak durmak hem daha sağlıklı bir yaşam sağlayacaktır hem de kilo alımından koruyacaktır. Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme kadar düzenli fiziksel aktivite de çok önemlidir. En az 30 dakika tamamen spora ayrılmalıdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler