Yavru kerkenezin uçma denemesi

KARS'ta uçma denemeleri yaparken yorgun düştüğü belirtilen bir kerkenez, ağaç dibinde bulundu. Yavru kerkenezin bakımının yapılarak doğaya salınacağı kaydedildi.

Yavru kerkenezin uçma denemesi
- A +

 

Gazi Ahmet Muhtar Paşa (GAMP) Caddesindeki Çiçek Taksi durağı yanındaki ağacın yanında kerkenezi gören, taksiciler ile hayvanseverler harekete geçti. Yapılan başvuru üzerine Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesinden Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticisi Doç. Dr. Erdoğan Uzlu, kuşta hiçbir yara ve darbe izi bulamadı. Susuzluk ve açlıktan halsiz düşen kuşu kafese koyarak götüren Doç. Dr. Erdoğan Uzlu, kerkeneze yaklaşık 1 ay süreyle merkezde bakacaklarını bildirdi. Kerkenezin acemice uçma denemeleri yüzünden güç durumda kaldığına işaret eden Doç. Dr. Erdoğan Uzlu, duyarlılık gösteren vatandaşlara teşekkür etti. Kerkenezin en yaygın yırtıcı kuş türlerinden biri olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Uzlu, şunları söyledi:

"Kerkenez şehir merkezlerinde oldukça sık görebildiğimiz yırtıcı kuş türüdür. Bu dönemde yavrular sık sık acemi bir şekilde uçma denemeleri yaptığı için yere düşebiliyor. Kerkenez uçuş denemesi için yuvadan çıkınca susuzluk ve açlıktan halsiz düşmüş. Kerkenez yavruları özellikle bahar ve yaz dönemi merkezimizin en fazla mesai harcadığımız kuş türlerinden biridir. Bu hafta içerisinde 2 kerkenez yavrusunu büyütüp doğaya bıraktık. Bu kuşu da yaklaşık bir ay misafir edeceğiz. Kanatları geliştikten sonra doğaya salacağız."

Yorum Ekle