Yaşlıları ve çocukları canlı kalkan yaptılar

Muhalif güçlerin rejim için stratejik öneme sahip Cisru'ş-Şuğur ilçesine doğru ilerleyişi sırasında, rejim askerleri yetim ve yaşlıların barındığı binayı karargah olarak kullandı.

Yaşlıları ve çocukları canlı kalkan yaptılar
- A +

 


Suriye'de devam eden iç savaşta, İdlib kentinin muhaliflerin denetimine geçmesi ve Cisru'ş-Şuğur ilçesine doğru ilerlemesiyle Esed rejimine bağlı askerler, kentte yetimhane ve huzurevinde bulunanları rehin alarak, binayı karargah olarak kullandı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Ahraru'ş Şam birliklerinin, Esed askerlerini kentten tamamen çıkarma adına yaptığı baskılar sonucunda kentin birçok yerini terk eden rejim, onlarca yetim ve yaşlının barındığı binayı ele geçirerek içeridekileri rehin aldı.

Yerel kaynaklar, Şebbihaların binada bulunanları ÖSO'ya karşı canlı kalkan olarak kullandığını ve kendilerine ateş edilmesi durumunda rehineleri öldürmekle tehdit ettiğini belirtti.

Yetimhane Sorumlusu Zahir Habub, muhaliflerin kenti kontrol altına almaya başlamasıyla rejime bağlı birliklerin Cisru'ş-Şuğur'da bulunan yetimhane ve huzurevi olarak kullanılan binaya sığındığını ve içeridekileri rehin aldığını söyledi.

Esed'e bağlı askerlerin, sadece kendi canlarını düşündüklerini ifade eden Habub, şöyle konuştu:

"Esed askerleri buradaki küçük çocukları ve yaşlıları kendilerine siper etti. Sonra Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) burayı kuşattı. Bizim burada olduğumuzu bildikleri için her hangi bir çatışma falan yaşanmadı. Çünkü onlar da biliyor ki burada küçük çocuklar ve yaşlı insanlar bulunuyor. Rejime bağlı askerlerin kaçması için izin verildi, fakat onlar bizleri rehin alarak kendi canlarını kurtarmak istedi. Bizleri kalkan gibi kullandılar. Çocukları aç bıraktılar. Su vermiyorlardı. Korkudan kimse sesini çıkaramıyordu."

Esed'e bağlı askerlerin yanında İran ve Hizbullah askerlerinin de bulunduğunu vurgulayan Habub, ÖSO'nun kendilerini kurtararak, gıda ve sağlık malzemeleri temin ettiğini aktardı.

"Esed tam Firavun gibi davranıyor"

Şimdi daha güvende olduklarını bildiren Habub, şunları söyledi:

"Rehin kaldığımız 5 günde çok sıkıntılar yaşadık. Ses çıkarmamamız için bize baskı yapılıyordu. Sesimizi çıkardığımız anda başımıza silah dayanarak ölümle tehdit ediliyorduk. Esed tam Firavun gibi davranıyor bize. Kendini her şeyin üzerinde görüyor. Bu masum insanların ne günahı vardı ki esir aldı. Bunların içerisinde akli dengesi yerinde olmayanlar da var. Çok korktular."

Habub, rejim askerlerinin akşamları binanın üst katlarında içki içerek eğlendiklerini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler