Yargıtay'dan dönen "askeri casusluk" davası

İstanbul Askeri Casusluk davasında aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 14 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Yargıtay'dan dönen "askeri casusluk" davası
- A +

 

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya aralarında emekli Albay İbrahim Sezer'in de bulunduğu 4 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi'nin 'Hak ihlali' kararı nedeniyle yargılanmasının yenilenmesine karar verildiği dosya ile Yargıtay'dan dönen dosyanın birleştirilmesi talebinin incelenmesi için duruşmayı erteledi.

DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ TALEBİ DEĞERLENDİRİLECEK

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin davaya ilişkin verdiği 9 Ocak 2015 tarihli 'Hak ihlali' kararının gerekçesinin dosyaya girdiğini belirtti. Duruşmada söz alan sanıklar ve avukatları 44 sanıklı 'ana dava' ile Yargıtay'dan dönen davanın birleştirilmesini talep etti. Mahkeme heyeti bu dava dosyası ile 'ana dava'nın birleştirilmesi konusunun gelecek celse değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Duruşma 'ana dava'nın olduğu 6 Kasım 2015 tarihine ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İbrahim Sezer ve Zeki Mesten hakkında, "suç işleme amacıyla kurulmuş örgüte üye olma" suçundan verilen cezanın bozulmasına karar veren Yargıtay, sanıkların "suç örgütünü yönetmek" suçundan mahkumiyetlerine karar verilmesi gerektiğine hükmetti. Sanıklar İbrahim Sezer, Mehmet Emrah Küçükakça, Deniz Mehmet Irak, Mehmet Seyfettin Alevcan, Zeki Mesten, Yücel Çipli ve Merdan Metin hakkında devletin güvenliğine ilişkin belgelere karşı suçtan kurulan mahkumiyet hükümleri de eksik inceleme ve yetersiz gerekçe nedeniyle karar bozuldu. Toplamda 14 sanık hakkındaki karar bozuldu.

ANA DAVA

Sanık avukatlarının başvurusu üzerine Anaysa Mahkemesi "hak ihlali" ne kararı verdi. İhlal kararının ardından Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi ise Yargıtay'ca cezaları onanan 44 sanıkla ilgili yeniden yargılama kararı verdi. Yeniden yargılama yapılan dosyada ise tüm dijital deliller Adli Bilişim Raporunun alınması için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler