Yanıklar: Yeni Bir Sistem..

Vizyonunu ve hedeflerini anlatan Yanıklar, başarının daimi olmasına dikkat çekti. Yanıklar, "Bursaspor'a bir kimlik kazandırmak istiyoruz." dedi.

Yanıklar: Yeni Bir Sistem..
- A +

 

Bursaspor başkan adaylarından Murat Yanıklar, HABERTURK.COM'a konuştu. Vizyonunu ve hedeflerini anlatan Yanıklar, başarının daimi olmasına dikkat çekti. Yanıklar, "Bursaspor'a bir kimlik kazandırmak" istiyoruz ifadelerini kullandı  

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Bursaspor, Avrupa kupalarına katılma mücadelesi verirken, bir taraftan da yeşil-beyazlı camiada seçim öncesi başkan adayları, çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

Bursaspor'da 7 Mayıs, ekseriyet sağlanmaması halinde ise 16 Mayıs'ta yapılacak Olağan Genel Kurul öncesinde başkan adayları Murat Yanıklar, Mesut Mestan, Timur Noyan, Avukat Cüneyt Özkan ve Recep Bölükbaşı adaylık başvurularını Divan Kurulu'na verdiler.

Bursaspor'da 2005 ve 2007 yıllarında Asbaşkan ve 2009-2010 sezonunda ise İcra Kurulu Başkanı olarak vazife yapan ve yeşil-beyazlı kulüpte başkan adaylığını açıklayan Murat Yanıklar, HABERTURK.COM'a konuştu. Yanıklar, başka adaylarla birleşme konusu ile ilgili olarak, "Ekibimizle bununla ilgili olarak nasıl hareket edeceğimizi değerlendiyoruz" ifadelerini kullandı. "Rekabeti hem sürdürebilir başarıya dönüştürmek, bunu da eğlendirerek yapmayı amaçlıyoruz" diyen Yanıklar, "Biz futbolu sportif alan, ekonomik alan ve sosyal alan olmak üzere üç ana bölüme bölüyoruz. Modern bir kulüp yönetiminin Bursaspor'a kazandırılması gerekiyor. Takıma bir kimlik kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.

Görev verilmesi haline teknik direktör Şenol Güneş ile yola devam etmek istediklerini söyleyen Yanıklar, "Fernandao'nun bonservisini almayı hedefliyoruz. Herhangi bir futbolcu satmaktan öte kadro derinliğini arttırmayı istiyoruz" dedi. İşte Murat Yanıklar'ın açıklamarı:

- Diğer başkan adaylarından Mesut Mestan'ın ve eski başkanlardan Levent Kızıl'ın birleşme çağrısı? Şu anda sadece Mesut Bey'in yaptığı açıklama değil, farklı başka adaylarla da birleşme ile ilgili bazı açıklamalar mevcut. Eski başkanlarımızdan sayın Levent Kızıl'ın da yaptığı açıklamalar mevcut. Kendi ekibimizle bununla ilgili olarak nasıl hareket edeceğimizi değerlendiyoruz ve daha sonra bununla ilgili olarak karar alacağız. Yarın ilk listeler verilecek. 14 Mayıs'a kadar bir süremiz mevcut.

- Birleşme olmaması halinde; eski başkanlardan Levent Kızıl, sizi destekleyeceğini açıkladı... Levent Bey, kulübün bir birliktelikle daha iyi yönetebileceğini düşündüğü için böyle bir açıklamada bulundu. Kendisi Bursaspor'a çok büyük faydalar sağlayan ve benim de kıymetli bir ağabeyimdir. Ben de onun başkanlık döneminde yöneticilik yaptım. Levent ağabey, birleşme olmaması durumunda desteğinin benden yana olduğunu açıkladı. Biz de ekibimizle tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Herhangi bir birleşme olmayacak gibi çalışmalarımıza devam ediyoruz.

VİZYON; SPORTİF ALAN, EKONOMİK ALAN, SOSYAL ALAN - Daha evvel yapmış olduğunuz "3 Başkan Yardımcısı modeline geçeceğiz. Sportif, Ekonomik ve Sosyal Alanlardan mesul Başkan Yardımcıları ve Komiteleri" olacak açıklamalarınız... Vizyonunuz tam olarak nedir? Spor baktığınız vakit bir rekabetten oluşuyor. Bu rekabette işin heyecanını getiriyor. Bu heyecanla birlikte kulüplerin hepsinin amacı başarı elde etmek. Tabii ki bir kerelik bir başarıdan öte sürdürülebilir bir başarı çok mühim. Biz sürdürülebilir bir başarı haline getirmeyi etmeyi planlıyoruz.

Spor dünyasına baktığınız vakit; spor dünyasının pazarlamasındaki en mühim kavramlar ile eğlence dünyasının pazarlaması birbirine benzer faaliyetlerde bulunuyor. Biz de açıkçası bunu bir eğlence unsuru haline de getirmek istiyoruz. Futbol, rekabetin ve heyecanın olduğu bir yerde eğlencenin olduğu bir platform... Vizyonumuzu bunun üzerine açıkladık. Ortadaki rekabeti hem sürdürebilir başarıya dönüştürmek, bunu da yaparken eğlendirerek yapalım. Biz futbolu üç ana bölüme bölüyoruz; sportif alan, ekonomik alan ve sosyal alan olmak üzere.... Bu şekilde olduğu vakit ekonomik boyutunu da, sosyal boyutunu da işletmeye başlatıyorusunuz.

"GÜÇLÜ BİR BAŞKAN GÜÇLÜ BİR YÖNETİM" Bursaspor bir dernek; bir çok sosyal mesuliyet potansiyeli taşıyor. Bunları yapabilmemiz için kuvvetli bir başkan ve kuvvetli bir idare modelini benimsiyoruz. Bu yüzden üçe böldük. Hem başkan yardımcıları ve idare kurulu ve profesyonelleri ile birlikte yürüsün istiyoruz. Kulüplerde otoparktan mesul gibi dallar mevcut. Biz tüm dalları üç ana başlık altında topluyoruz. Çalışır hale getireceğiz.

 

"ŞENOL GÜNEŞ İLE DEVAM, FERNANDAO'NUN BONSERVİSİ ALMAK İSTİYORUZ" - Şenol Güneş, Fernandao, Ozan Tufan, Volkan Şen, Şener Özbayraklı... Şenol Hoca ile çalışmayı arzuluyoruz. Eğer umumi kurul tarafından bize vazife verilirse, ilk toplantıyı kendisiyle yapmayı hedefliyoruz. Şenol Hoca'nın sadece Bursaspor'da bu yıl yaptığı katkılar değil, sportif kimliği ile Türk futboluna yaptığı katkılar çok büyük. Tartışmamız teknik direktörümüz olmaya devam edecektir. Diğer taraftan Fernandao'nun satın alma opsiyonu Bursaspor'da. Biz bu hakkı kullanacağız ve Fernandao'nun bonservisini almayı hedefliyoruz. Herhangi bir futbolcu satmaktan öte tam bilakis kadro derinliğini arttırmayı rekabeti arttırmayı amaçlıyoruz. Kadro derinliği arttığı vakit mevkiideki futbolcular en azından sözleşmelerine bakılarak farklı olarak hareket edilebilir. Ama bu isimler takımın yıldız adları için değil, onlar Bursaspor'da kalmaya devam edecek.

"BURSASPOR'A MODERN BİR KULÜP YÖNETİMİNİN KAZANDIRILMASI GEREKİYOR" - Bursaspor'da başkan olarak seçilirseniz sistem nasıl olacak? Diğer adaylara bir çağrınız mevcut mı? Bursaspor'da bir sistem değişikliğine gereksinim mevcut. Kulüp idare sistemi olarak. Modern bir kulüp yönetiminin Bursaspor'a kazandırılması gerekiyor. Bizim amacımız bunu yaparken, başka taraftan sportif başarının hem iyi bir şekilde olması, daha sonra kalıcı hale getirecek çalışmalar. Futbol hayat döngüsü gibi... Sportif faaliyetler ekonomik faaliyetleri, ekonomik faaliyetler sosyal faaliyetleri, onlar yine sportif faaliyetleri etkileyerek çarkın döngüsü gibi bir model mevcut. Biz bu çarkı döndürmek istiyoruz.

"EN ÖNEMLİ KURGUMUZ TAKIMA KİMLİK KAZANDIRMAK" Takıma bir kimlik kazandırmak istiyoruz ki asılında en mühim kurgumuz burada başlıyor. Bursaspor'un nasıl bir takım kimliğine bürüneceği ile ilgili yönetsel kararlar vermek istiyoruz. Örnek olarak; bir teknik direktörün değişikliği ile herhangi bir idare değişikliği ile futbolcu gidiş-gelişlerinin tüm maliyetler hep kulüplerin üzerine biniyor. Bu da ekonomik sıkıntıların oluşmasının en büyük nedenlerinden biri. Bunu ortadan kaldırabilmek için takımın nasıl bir kimlikle top oynayabileceğini, profesyonelleriyle birlikte belirleyip, tüm transfer sistemini kulübün bu oluşturacağımız sportif alandaki ekiple birlikte yapacağı bir sisteme geçmeyi hedefliyoruz.

 

- Mevcut yönetimin performansı? Sayın başkanın katkısı oldukça fazla. İyi bir şekilde yönettiler. Fakat biz markanın nasıl daha kıymetli hale geleceğini planlıyoruz. Değeri ve ekonomik faaliyetleri daimi arttırılabilir bir hale getirmek istiyoruz.

 

"TİMSAH ARENA REKABETÇİ İMKANLAR SAĞLAYACAK" - Timsah Arena Stadı Bursa'ya ne kazandıracak? Böyle bir stat kazandırdığı için öncelikle sayın belediye başkanımıza teşekkür ederiz. Dünya standartlarında bir stat olduğunu biliyoruz. Tamamlanmasına çok az kaldı, çok üst düzey bir stat olduğunu şu an gezseniz bile görebiliyorsunuz. Bursaspor'a her anlamda daha rekabetçi imkanlar yaratacak. Zaten Bursaspor taraftarı ile meşhur bir camiadır. Taraftarımızın böyle bir stadın içerisinde yaratabileceği ambians bizim için çok mühim. Bu ambians sportif faaliyetlere doğal ki de yansıyacaktır. 45 bin sahıslık stadyumun içerisinde oluşabilecek gelirler, Bursaspor'u çok daha farklı noktalara taşıyacaktır. Biz de bu imkanları sürdürülebilir bir başarı için kullanmaya çalışacağız.

 

"BURSASPOR AVRUPA'YA KATILAMADIĞI ZAMANLAR BAŞARILI OLARAK İLAN EDİLEYEMEYCEK" - Bursaspor'un şu an ki sportif durumu? Bursaspor'un 2010 yılından beri hedefi her vakit Avrupa'ya gidebilmektedir. Artık Bursa'nın hedefi daimi olarak Avrupa'da olmasıdır. Turları geçebilen daha ileri hedefleyen bir Bursaspor hedefliyoruz. Bursaspor Avrupa'ya katılmadığı zamanlar başarılı olarak duyuru edilemeyecek.

 

"TARAFTARIMIZ FUTBOLDA ADALETİN OLMADIĞINA İNANDIĞI İÇİN UZAK" - Taraftarlara mesajınız mevcut mı? Futbolda biraz taraftar stattan, futboldan uzaklaştı. Bu yıl bunun etkisi daha fazla oldu. Biz bu heyecanı şehre yeniden kazandırmayı hedefliyoruz. Futbol bütün unsurlarının memleket çapında bir arada olması gerekiyor. Özellikle futbolda adaleti çok önemsiyoruz. Bizim taraftarımız futbolda adaletin olmadığına inandığı için ırak. Adaletin olduğu vakit ise 45 sahıslık statta çok rekorlar kırar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler