Wilders'ın hedefi İslam

Hollanda'da aşırı sağcı PVV lideri Wilders’in, Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına katılan eserleri televizyonda gösterme kararı, ülkede tepkilere yol açtı.

Wilders'ın hedefi  İslam
- A +

 

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in, İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi’nin (American Freedom Defense Initiative) daha önce Dallas kentinde düzenlediği Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasına katılan eserleri partisine ait yayın saatinde televizyonda gösterme kararı, ülkede farklı tepkilere yol açtı.

Dışişleri Bakanlığı, televizyondaki yayından sonra özellikle Müslüman ülkelerde ortaya çıkması muhtemel tepkilere karşı Hollandalı büyükelçileri uyarırken, ülkede yaşayan Müslüman toplumu ise söz konusu karikatürlerin kendilerini rencide edici boyutuna dikkati çekiyor.

Daha önce sergiyi meclis binasında açma isteği reddedilen Wilders’in, bu karikatürleri, 20 Haziran’da partisine ait yayın diliminde televizyonda göstermesi bekleniyor.

"Eylem Müslümanlara zarar verme amacı taşıyor"

Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi, ırkçılık ve islamofobi uzmanı Ineke van der Valk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, provokatif içerikli karikatürlerin gösterilmesinin toplumsal huzursuzluğa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Daha önce ABD’de düzenlenen serginin Hollanda meclisinde açılması fikrine karşı çıktığını anımsatan Van der Valk, “Wilders’in bu eylemi Müslümanlar ve İslam’a zarar verme amacı taşıyor” dedi.

Bu eylemin aynı zamanda islamofobi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Van der Valk, her kadar kendilerini rencide etse de Müslüman toplumuna sakin davranmaları tavsiyesinde bulundu.

"Görmezden gelmek en mantıklısı"

Wilders’in lideri olduğu PVV’den ayrılarak İslam'ı seçen ve ardından Birlik Partisi’nin (PvdE) başına geçen Arnoud van Doorn da aşırı sağcı politikacının bu tür eylemleri dikkat çekmek amacıyla yaptığını söyledi.

Wilders’in benzer eylemlerini çok iyi bildiklerini kaydeden Van Doorn, “Buna verilecek en iyi cevap tepki göstermemek. Görmezden gelmek en mantıklısı. Çünkü Wilders zaten, ‘Millet tepki göstersin ve bu yolla ilgi çekeyim’ düşüncesinde. Onun düşüncesini pekiştirecek bir eylem içinde olmamalıyız. İnsanları rencide eden, hakaret içerikli bu karikatürlerin televizyonda gösterilmesi kesinlikle provokasyondan başka bir şey değil” dedi.

Özellikle Müslüman gençlere sakin olmaları tavsiyesinde bulunan Van Doorn, Wilders’in bu eylemine karşı hukuki süreç başlatılabileceğini ifade etti.

ABD’nin Dallas kentinde geçen ay düzenlenen, Wilders’in de konuşmacı olarak katıldığı karikatür yarışmasının yapıldığı salonun dışında çıkan silahlı çatışmada iki kişi hayatını kaybetmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler