Bursalı gazeteci.

1939 yılında İstanbul’da doğdu. Uzun yılar Bursa Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Ayber, Bursa’da yerel gazeteciğe yeni bir anlayış getirdi. Birçok Bursalı gazetecinin yetişmesini sağladı. 

İlk, orta ve lise öğrenimini Manisa'da yaptı. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi.

Gazetecilik yaşamına 1958'de Demokrat İzmir'de başladı.

1960'ta Yeni Asır'a geçti, bu gazetenin yazı işleri müdürü oldu.

1968-1974 arasında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1973'te İzmir Ekspres'in yazı işleri müdürlüğüne getirildi.

1974'te Bursa'da çıkarılma hazırlıkları yapılan ilk ofset gazete Bursa Hakimiyet'in yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği ile görevlendirildi. Gazetenin Türkiye standartlarında teknik ve içerik özelliği kazanması için çaba harcadı.

1977-1984 yılları arasında Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı.
1986'da bir kez daha İzmir'den çağrı aldı ve Yeni Asır'ın genel müdür ve genel yayın yönetmeni oldu. Bir süre sonra İstanbul'da yayımlanmaya başlanan Sabah'a, daha sonra Günaydın'a geçti.

Günaydın Gazetesi’nin o dönemdeki sahibi Asil Nadir'in İngiltere'de tutuklanması nedeniyle ödeme zorluğuna düşmesi ve gazete çalışanlarının açıkta kalma tehlikesiyle karşılaşması üzerine, 22 Temmuz 1991'de bizzat çalışanların sahibi olduğu Yeni Günaydın gazetesini örgütledi.

1993'te gazetenin, içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle Bekir Kutmangil'e satışını gerçekleştirdi.

1 Ocak 1995'ten itibaren yeniden Bursa'ya döndü ve Bursa Hakimiyet'te görev aldı. Gazetenin Bursa 2000'e dönüşüm çalışmalarını yönetti. Bursa Gazetecilik AŞ'de yönetim kurulu başkan vekilliği görevine getirildi ve murahhas üye olarak yeni gazetenin sorumluluğunu üstlendi. Temmuz 1998’de bu görevinden ayrıldı ve Bursa’da bir danışmanlık bürosu açarak serbest çalışmaya başladı.

Aralık 2000’de İstanbul’daki Bilgi Üniversitesi’nin yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Ayber 2001 yılında, Olay Medya Grup Başkanı oldu. Daha sonra bu görevinden ayrıldı.

Sürekli basın kartı sahibi olan Ayber, özellikle kültür zenginliği ve müzik bilgisiyle tanındı.

Ayber’in basın sorunlarını içeren araştırma ve incelemeleri ile bu konularda yayımlanmış çalışmaları oldu.

KOAH hastası olan Ayber,16 Ekim 2014 Perşembe günü vefat etti. Saruhan Ayber için ilk tören 17 Ekim 2014 Cuma günü saat 14:00’te, bir dönem başkanlığını yaptığı Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nde yapıldı. Ayber'in cenazesi buradan Organize Sanayi Bölgesi Camii'ne götürülüp, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Hamitler Kent Mezarlığı'nda toprağa verildi.