Gazeteci, yazar

1957 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaokulu İstanbul'da okudu. Liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitirdi. Anadoluhisarı Spor Akademisi'ni bitirdi. Mar.Ün.Sağ.Bil.Enstitüsü'nde master ve doktora yaptı. 16 bilimsel makalesi, 7’sı bilimsel toplam 21 kitabı bulunmakta.

Kal-Der, BUSİAD, BTSO, Per Yön, TMOK , Spor Bilimleri Derneği, BHİD ve Yalın Enstitü Üyesi.

Gazeteci özgeçmiş:

1975 yılında Bursa'da Haber Gazetesi'nde amatör gazeteciliğe başladı. Sırasıyla Doğru Hakimiyet, Bursa Hakimiyet, Bursa Haber, Olay ve Bursa Hakimiyet Gazeteleri'nde çalıştı. Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik ekine yazılar yazdı.

Şu anda Bursa Hakimiyet Gazetesi'nde politika, kent yaşamı ve sanat kültür ağırlıklı köşe yazıları yazıyor.

İletişim Danışmanlığı Özgeçmiş:

1995-2010 yılları arası Tofaş Spor Kulübü'nde Dış İlişkiler, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalıştı.

2003-2004 Eğitim döneminde TED Bursa Koleji'nin Stratejik İletişim Danışmanlığını yürüttü.

BEGEV(Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı)'in çalışmalarında gönüllü olarak katkı koydu.

MARSH 2008-2009 yılları arasında MARSH Sigorta Broker şirketinin Bursa’daki iletişim çalışmalarına katkı koydu.

2004-2012 yılları arasında BUSİAD(Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği) İletişim Danışmanlığı yapıyor.

“BBŞB ve BTSO’nun Bursayla Gurur Duyuyorum Projesi’nin editörlüğünü yaptı.

KUTER, ayrıca sahibi olduğu KUTER İletişim (Kuter Yay. ve Tan.Hiz.Ltd.Şti) ile çeşitli kurum ve kuruluşlara "İletişim Danışmanlığı, Stratejik İletişim Planlaması, Kurumsal İletişim" konularında eğitimler ve danışmanlık hizmeti veriyor. Sanayi kuruluşlarına tanıtım filmleri hazırlıyor ve kitaplar yazıyor.

TSE, SSK, EMO ve UÜ Mühendislik Fakültesi’nde iletişim ile ilgili çeşitli eğitimler verdi.

Şu anda Tofaş’ın Bursa ilişkileri konusunda danışmanlığını yapıyor.

Spor Bilim Özgeçmiş:

1982 yılında Anadoluhisarı Spor Akademisi'nden mezun oldu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri alanında master yaptı. 1993 yılında Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri doktoru oldu.

1982 yılında Balkan Boks Şampiyonası'nda boks milli takımı kondisyonerliği yaptı. Daha sonra Bisiklet Milli Takımı ve voleybol milli takımı ile çeşitli çalışmalar yaptı. Bursa Belediyespor Kulübü Genel Sekreterliği yaptı. 25 yıl Tofaş Spor Kulübü’nde teknik adamlık ve yöneticilik yaptı

Tahsin Albayrak, Yücel Seçkiner ve Yalçın İpbüken Güreş Federasyonları'nda Eğitim Kurulu Üyeliği yaptı. TMOK Eğitim Kurulu ve Olimpik Akademi Kurulu'nda çalıştı.

Ayrıca, eşi Prof.Dr.Füsun Kuter ile oluşturdukları http://www.sporbilim.com adlı bir web sitesinin editörlüğünü yapıyor.

Yazdığı Kitaplar:

Anternör ve Sporcu el kitabı, Sporda ısınma, Spor Bilimleri Sözlüğü,  Sporda Riskler, Basketbolcu El Kitabı, Spor ve Sağlık, Sporda kısaltmalar sözlüğü, Bursa’dan İlkler, Bursa’dan İlkler İngilizce-Türkçe geliştirilmiş II. Baskı, Bursa’da bir mucit: Kamil Tolon, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif, Mudanyanın 26 ay 1 haftası, Bursa Pulları, Bursa kartpostalları, BUSİAD’ın tarihi, Tofaş Spor Kulübü tarihi, Bursa Hakimiyet tarihi, DOSAB’ın 25 yılı, İnsan ve Ekmek, Kutlu Payaslı, ÇEK 20 yaşında.

Ayrıca Kuter’in basılmamış iki kitabı bulunmakta (İbrahim Orhan ve Faik Çelik’in hayatı)